Da se upišem...

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
maneken14
Posts: 2
Joined: 27 May 2013, 13:42

Re: Da se upišem...

Post by maneken14 » 27 May 2013, 13:52

Zdravo svima,
Krivo mi je sto ranije nisam pronasao ovaj forum, vidim da ima dosta korisnih informacija o svemu i svacemu o Kronu. Mislim da je ovaj vid komunikacije idealan za nas sa Kronom :)
Bolujem od 2007., sve je pocelo sa prolivima, lekarima je trebalo oko 5 meseci da dodju do dijagnoze. Sad zivim relativno normalno, uz neka odricanja na koja sam vremenom navikao. Izbegavam brzu hranu i slatkise, sve ostalo sortiram prema tome dal mi prija ili ne. Trenutno sam na imuranu (oko 3 godine), pre toga sam bio na pronizonu koji mi je u trenutku uzimanja itekako pomogao!

Ponekad imam problema sa zglobovima, narocito ujutru i uvece. To je osecaj slican ukocenosti, kao da niste razgibani dovoljno ili kao kad ustanete u sred noci. Da li je to normalno, ima li jos nekog sa slicnim simptomima?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Da se upišem...

Post by Skipper » 28 May 2013, 00:34

@maneken14,

Dobrodošao na forum,

Problemi sa zglobovima su u direktnoj vezi sa zapaljenskim bolestima creva. Sem osećaja 'ukočenosti', imam i jake bolove u zglobovima, zbog artritisa, koji je samo još jedan od gomile propratnih problema i simptoma Crohn-ove bolesti.

Već nekoliko puta sam pisao o tome, ali nije problem da i ovde ponovim istu priču (dok ne otvorim temu u vezi sa IBD-om i zglobovima/kostima, jer dosta ljudi ima slične tegobe!)

Od 2006. godine (dakle, nekih 15 godina nakon pojave Crohn-ove bolesti!), imao sam ozbiljan oblik gonartroze, tj. artritisa oba kolena (potvrdjeno rentgenskim snimcima!) Toliko je ta manifestacija bila teška da sam jedva hodao i mesecima nisam mogao da savijem jako otečena kolena! Pre toga, nikada nisam imao problema sa zglobovima i prilično aktivno sam se bavio sportom. Naglašavam da je, u to vreme, osnovna bolest bila u remisiji! Nakon 6 meseci, artroza se, nekim čudom 'primirila' i kolena su se oporavila, tako da više nisam imao bolne epizode pri kretanju, sedenju, savijanju i drugim pokretima!

Za svaki slučaj, godinu dana nakon prestanka bola, uzimao sam neki preparat u kapsulama -- mislim da je naziv bio "ArthroStop PLUS", koji, navodno, obnavlja hrskavicu (mikro-pukotine) kolena. Tih preparata ima dosta na tržištu i verujem da u svakoj apoteci u Srbiji mogu da se nabave.

Povremeno imam pogoršanje gonartoze (na svu sreću, kratkotrajno!) Trenutno me najviše 'muči' težak nereverzibilni oblik lumbalnog degenerativnog procesa, koji je ekstremno bolan, kada duže vreme ležim, stojim ili se savijam!

Takodje, poslednjih par godina, naglo su počeli da mi se 'lome' zubi (uglavnom kutnjaci), što takodje može da bude posledica delovanja Crohn-ove bolesti! :?

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Karateka
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2012, 16:13

Re: Da se upišem...

Post by Karateka » 01 Jul 2013, 01:53

"Ponekad imam problema sa zglobovima, narocito ujutru i uvece. To je osecaj slican ukocenosti, kao da niste razgibani dovoljno ili kao kad ustanete u sred noci. Da li je to normalno, ima li jos nekog sa slicnim simptomima?"
Pozdrav,
samo kratko da iznesem svoj primer. Da, stanje sa zglobovima mi je od pocetka tegoba 2007.god bilo cudno,promenljivo sa bolnim oteklinama na zglobovima ruku nogu,clanaka i pogotovo levog ramena. Kasnije nakon dijagnostikovanja Crohna 2010.god. i pocetka primene terapije javlja mi se reaktivni artritis i stalni otoci na clancima nogu,sve to uz jake bolove,nespavanja nocu, ukocenost. Na kraju uz velike bolove u predelu donjeg dela kicme javio sam se lekaru ,tamo je uradjen snimak rentgen i postavljena dijagnoza Avaskularne Nekroze na oba kuka tj. femurima (glavama) . Sada imam jedan implant i uz velike bolove na dugom kuku cekam drugu operaciju za 8.meseci. Trenutno sam na Remicade (prva infuzija) i Imuran150mg . Hvala Skipper na predlogu za otvaranje posebnog dela za ovu temu,jer je zaista neophodna. Secam se samo kada sam pitao ranije na forumu da li neko ima slicno iskustvo sa zglobovima da je malo saboraca odgovorilo ili nije imalo takvih problema. Za kraj da dodam da recimo kada sam beznadezno tragao za slicnim slucajevima u svetu obolelih od Crohn i UC na sajtovima udruzenja Britanije i USA nasao sam na stotine ljudi sa istim problemima ,koji imaju zamenjene kukove,kolena,zglobove ,razne implante a sve nakon par ili vise godina provedenih sa Crohn-om ili UC. Maneken14> Naravno implanti i sl. su teza stanja i nisu za strah kod ostalih kronovaca,jer dosta nam se razlikuju te udruzene bolesti i van crevne manifestacije.Ipak treba znati,mozda neko kao ja bude trazio nesto slicno, pa eto da zna da nije sam :)

Andjelicabobica
Posts: 5
Joined: 27 Mar 2018, 00:08

Re: Da se upišem...

Post by Andjelicabobica » 27 Mar 2018, 00:15

Dobro vece,ja sam danijela i imam cerku od 4 godine koja buje od krona..4 meseca smo na pronizonu i metotrexatu.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Da se upišem...

Post by Igor77 » 27 Mar 2018, 07:12

Dobro došla, jako mi je žao što je ćerka tako rano obolela. Kod dece ima dosta efekata promena ishrane.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Andjelicabobica
Posts: 5
Joined: 27 Mar 2018, 00:08

Re: Da se upišem...

Post by Andjelicabobica » 01 Apr 2018, 23:37

Hvala vam.
Novi smo u ovoj borbi,na terapiji smo ss pronizonom i metotrexatom inekcijama. Svaki savet oko ove bolesti bi nam dobrodosao.

Krilex
Posts: 26
Joined: 21 Feb 2016, 21:11
Location: Bratislava
Contact:

Re: Da se upišem...

Post by Krilex » 08 Apr 2018, 19:06

Pozdrav Danijela. Zao mi je sto je Vasa cerka obolela sa samo 4 godine. Kao prvo, sto vise se edukujte, citajte, istrazujte sve vezano za kronovu bolest i ishranu. Meni su otkrili krona sa 15, a sada imam vec staza 10 godina. tako da i ne znam kako ide lecenje kod tako male dece, ali da, ishrana je malo drugacija, ali nista strasno. Pratite savete doktora, terapije, ishrane. Ali najvaznije, saznajte sto vise o kronovoj bolesti, budite pozitivni, i budite joj podrska. Ako imate neka pitanja, slobodno mi posaljite por u inbox. Zelim sve najbolje vasoj cerkici i Vama u daljem toku lecenja.
M.Crohn. nirypan, salazopirin, controloc, imuran (3 god) Zadnjih 6 godina bez terapije.

Radema
Posts: 6
Joined: 21 Apr 2018, 15:54

Re: Da se upišem...

Post by Radema » 21 Apr 2018, 18:18

Pozdtav svima, imam 45 godina i kron kolitis od 1999. Tada, prvih godinu dana, lecen pronizonom i salazopirinom a kasnije samo salazopirinom u potpunoj remisiji do marta ove godine. I sada, samo klinicki kroz cesce stolice, povremeno krvave, a laboratorijski sve u redu. Endoskopski i ph nalazi potvrdjuju blagu aktivnost krona. Promenjena terapija na budosan i metotreksat. Meni se cini da je to jaka terapija za ovako blage simtome. Sta vi mislite o tome?

Krilex
Posts: 26
Joined: 21 Feb 2016, 21:11
Location: Bratislava
Contact:

Re: Da se upišem...

Post by Krilex » 21 Apr 2018, 23:32

Ceste i krvave stolice nije za zezanciju. Budosan i metotrexat nije najvece zlo koje te moze zadesiti. Tako da ja bih to prihvatio obe rucke. Ja sam zanemarivao simptome, na kraju operacija od 6h i sreca bogu hvala sto nisam zavrsio sa kesom. Samo sa 25 šavova. Slusaj doktore to ti je moj savet. Sve najbolje u buducnosti zelim ✌️
M.Crohn. nirypan, salazopirin, controloc, imuran (3 god) Zadnjih 6 godina bez terapije.

Radema
Posts: 6
Joined: 21 Apr 2018, 15:54

Re: Da se upišem...

Post by Radema » 22 Apr 2018, 17:28

Hvala na zeljama :) prihvaticu svakako, nemam mnogo izbora. Koliko dugo moze da traje ova terapija,? Procitah u potpisu krilex 6 godina bez terapije, jel to moze tako?

Post Reply