Hitno misljenje:Bioloska terapija da ili ne

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
Dragan Doderovic
Posts: 1
Joined: 26 Apr 2020, 18:16

Hitno misljenje:Bioloska terapija da ili ne

Post by Dragan Doderovic » 26 Apr 2020, 18:34

Pozdrav svima. Pocetkom februara, zbog povremene svetle krvi u stolici otisao sam na pregled, i posle kolonoskopije dobio dijagnozu Kronove bolesti. Uzgred izgleda da je ta krv od polipa koji su mi tom prilikom otkriveni. Gvozdje je bilo u redu, kalprotektin 411, nekoliko ulceracija od 6-7mm.. Doktor mi je prepisao Salazopirin, Folnak i probiotik, pa da se javim za mesec dana. Nemam apsolutno nikakve simptome bolesti, ne boli me nista, jednom dnevno imam normalnu stolicu, normalan apetit, nema zamora, apsolutno sve normalno. Doktor mi je rekao da je to otprilike pocetna faza bolesti, ali mi je ponudio i mogucnost primene bioloske terapije, koja kaze daje bolje rezultate nego standardna sa lekovima. Ne kaze da cu proci komisiju, ali kaze hajde da pokusamo. E sad, kako shvatam bioloska terapija kod nas se koristi kod tezih oblika bolesti, pa se pitam da li ja sa ovikvim stanjem treba da se upustam u biolosku terapiju ili ne, posto svasta covek procita, pa sam malo zbunjen, jer bi vec u sredu trebao da krenem sa skriningom u vezi te terapije. Ko moze da mi da nekakvo iskustvo ili misljenje, puno bi mi znacilo.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Hitno misljenje:Bioloska terapija da ili ne

Post by Igor77 » 26 Apr 2020, 23:44

Biološka zbog svoje cene daje se uglavnom kad se pokaže da drugi lekovi ne rade. Benefit uvođenja sad je mogućnost da se izlečiš, tj posle godinu-dve da te skonu sa lekova.Mslim da je dr to mislio. Loša strana je što kad je ispucaš nema povratka jer organizam pravi antitela
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Mama
Posts: 11
Joined: 07 Jan 2020, 18:44

Re: Hitno misljenje:Bioloska terapija da ili ne

Post by Mama » 05 Jul 2020, 15:42

Igore, kako to mislite da ga skinu sa terapije ? Mi smo našeg doktora pitali da li nakon 3 godine biološke terapije (čuli smo da je to praksa u Srbiji) može da se skine, kaže dr da ne, jer se bolest vrati još jača. Nisam pametna, volela bih da je tako, to bi bilo super. Kako bi doktori i znali da li je bolest nestala ? Pod lekovima ne bi bilo upale, a onda bi pratili ? Kaže naš doktor da nakon godinu dana, 50% pacijenata bez dugotrajne terapije imaju ozbiljna pogoršanja, koja iziskuju i operaciju, a nakon dve godine, broj se popenje na 70%.

Dragane, što se tiče biološke terapije, trenutno su u završnoj fazi kliničkih ispitivanja nekoliko novih bioloških terapija, tako da je to samo po sebi ohrabrujuće. Problem sa postojećom biloškom terapijom svuda u svetu (osim Vendolizumaba) je taj što umanjuje imuni odgovor celog organizma, deluje sistemski. Ne postoje studije koje su neželjene posledice nakon 20/30/40 godina upotreba tako jakih imunosupresanata.
Revolucija je nastala 2013-te kada se pojavio imunosupresant koji deluje "samo" na imunitet creva. Problem je što se do nedavno mogao dobijati samo venski, kroz infuziju svakih osam nedelja, što je dodatno poskupljivalo lek. U Srbiji na žalost, nabavka tog leka za veći broj obolelih, nije prioritet.
Od nedavno, Vendolizumab može da se konzumira u tabletama, a razvijaju se nekoliko novih bioloških terapija koje će takođe biti u tabletama, pa se nadam da će biti i jeftinije. Svakako će te nove biološke terapije biti mnogo manje invazivne i štetne nego postojeće. Ako pojeftine, moguće je da će ih naše socijalno staviti na pozitivnu listu lekova. Moj sin ima najblaži mogući oblik, ali doktor ipak želi da mu da Vendolizumab da saseku bolest u korenu, tako da nije neobično da se biološka terapija daje na početku.

SnezanaZoricic
Posts: 1
Joined: 08 Jun 2020, 22:20

Re: Hitno misljenje:Bioloska terapija da ili ne

Post by SnezanaZoricic » 19 Jul 2020, 15:48

Zdravo, uk mi je dijagnostikovan pre 6 ipo godina. Salofalk je pomagao, cak mi je bolest bila dovedena u stanje remisije.Od proslog novembra, eto nje opet, krvava stolica, bolna stolica, nema stolice, sve u krug. Opet salofalk tablete i supozitorije. Krvarenje prestaje, ali bolovi i nadimanje ne. Radim kolinoskopiju, javljaju se i hiperplasticni polipi( ako sam dobro napisala). Pre par dana opet krvarenje.Umor i stalna potreba za spavanjem je bas naglasena. Iscrpljenost, gubitak apetita. Doktor mi je preporucio biolosku terapiju. Nadam se da cu upasti u program😟😟😟.

Post Reply