Prolećni relapsi

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Prolećni relapsi

Post by Igor77 » 09 Apr 2013, 08:13

Već sigurno pet godina svako proleće se dešava blagi relaps koji traje sve do juna-jula. Svake godine to kreće krajem februara a najgore je april, maj pa počne smirivanje u julu. Da li još neko ima sličan tajming?
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: Prolećni relapsi

Post by Suvi_vrat » 09 Apr 2013, 21:34

Kada malo razmislim, od kada imam Krona, imao sam najviše problema upravo u tom periodu, s tim sto je vrhunac bio u maju kod mene, čini mi se.

Verovatno je organizam na neki način iscrpljen od zime. Ne znam, vrlo zanimljivo pitanje za raspravu.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Prolećni relapsi

Post by Skipper » 10 Apr 2013, 17:53

Na žalost, takodje imam slično iskustvo -- pogoršanje stanja osnovne bolesti (izuzetno jak bol u crevima) + pojačane tegobe sa pratećim posledicama Crohn-ove bolesti (artritis i bol u lumbalnom delu, 'ubijaju' ovih dana!) :(

Godišnje 'klimatske' promene (u mom slučaju, posebno, u martu i aprilu), očigledno, jako loše utiču na nas, obolele od IBD-a! :roll:

Pozdrav i držite se saborci!

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

fly
Posts: 14
Joined: 23 Nov 2011, 15:41

Re: Prolećni relapsi

Post by fly » 18 Apr 2013, 09:22

Isto je i u mom slučaju.
Ne znam da li se radi o posledicama zimske iscrpljenosti organizma, ali više sam sklon mišljenju da je to posledica burne, autoimune reakcije organizma na alergene (polen).
Meni se stanje pogoršalo čim je sve počelo da cveta.

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Prolećni relapsi

Post by GrooYa » 24 Apr 2013, 19:47

Mogu da se slozim i pristalica sam misljenja da je reakcija imunog sistema na polen i kojekakva cudesa, jer prolece ne mogu da preguram bez flixonase (nazalni sprej protiv alergija). obzirom da su nam imuni sistemi u sjajnom stanju - ne cudi ni malo. inace nikada nisam bio alergican na polen, do pojave krona...

Karateka
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2012, 16:13

Re: Prolećni relapsi

Post by Karateka » 03 May 2013, 14:00

Ista prica :shock: uvek pocinje na prolece ili jesen..kako sam zbog komplikacija Crohn-a operisao levi kuk i izasao iz bolnice pocela je frka sa stomakom(tezina u zelcu,nagon na povracanje,nemam apetita i jos sve to zajedno sa otecenim ocima i zapusenim nosom) Jos samo da dodam da mi lek PRESING uvek otkloni brzo simptome alergija..

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Prolećni relapsi

Post by evika » 10 May 2013, 11:07

Ja takode imam slicne tegobe u ovo doba godine. Curi nos, bolovi u zglobovima, itd...
Nagle promene vremena takode donose probleme ka sto su glavobolja, vrtoglavica, slabost itd.

strsljen
Posts: 8
Joined: 09 Jul 2012, 14:29

Re: Prolećni relapsi

Post by strsljen » 20 May 2013, 00:47

prolece i jesen su prelazna godisnja doba ,vrlo kriticna za SVE hronicne bolesti pa i za IBD(IBS),....ako pazljivo citate svoja pisanija,povezujete alergije sa padom imunosistema,koji je inace padnut zbog Krona,vrlo je jednostavno zakljuciti da se mozemo izboriti sa nemani samo ako JACAMO imuni sistem ,a ne da pijemo i primamo imunosupresive,zar ne??????????????????
probala i na licnom primeru dokazala,za jako kratko vreme,....postoje i druge medicine koje nisu aktuelne na zapadu jer bi farmacetska industrija bankrotirala ako bi se svi okrenuli 5000godina staroj Kineskoj medicini,koja leci coveka a ne bolest,tj uzrok a ne posledicu,...zato dragi moji,...glavu gore i jacajte IMUNITET!!!!!!!!!!!!!!!!!srecno

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Prolećni relapsi

Post by GrooYa » 20 May 2013, 02:03

strsljen wrote:prolece i jesen su prelazna godisnja doba ,vrlo kriticna za SVE hronicne bolesti pa i za IBD(IBS),....ako pazljivo citate svoja pisanija,povezujete alergije sa padom imunosistema,koji je inace padnut zbog Krona,vrlo je jednostavno zakljuciti da se mozemo izboriti sa nemani samo ako JACAMO imuni sistem ,a ne da pijemo i primamo imunosupresive,zar ne??????????????????
probala i na licnom primeru dokazala,za jako kratko vreme,....postoje i druge medicine koje nisu aktuelne na zapadu jer bi farmacetska industrija bankrotirala ako bi se svi okrenuli 5000godina staroj Kineskoj medicini,koja leci coveka a ne bolest,tj uzrok a ne posledicu,...zato dragi moji,...glavu gore i jacajte IMUNITET!!!!!!!!!!!!!!!!!srecno
nisam siguran da mi je bilo sta u ovom postu jasno, pa ako moze neko detaljnije objasnjenje? kao ni o kojim se to kineskim medicinama radi :?:

nestea
Posts: 5
Joined: 29 Nov 2012, 12:18

Re: Prolećni relapsi

Post by nestea » 22 May 2013, 21:27

Ja imam UC i takodje otkad pamtim pogorsanja tj.aktiviranje bolesti je uvek bilo u prolece..Maj je meni najtezi mesec sto se bolesti tice..Inace alergije nemam..

Post Reply