Sta vam smeta a sta godi od hrane

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
fly
Posts: 14
Joined: 23 Nov 2011, 15:41

Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by fly » 19 Aug 2012, 13:50

Dobio sam gomilu papira od razlicitih doktora i nutricionista sta da konzumiram a sta da izbegavam od hrane i pica.
U praksi se pokazalo da mnogo toga sto pise da izbegavam mi zapravo godi, a ono sto mogu da konzumiram mi pogorsava stanje. Inace, kako vidim na forumu, sve se to razlikuje od coveka do coveka.

Odgovara mi: krompir (bilo kako spremljen), sargarepa, brokoli, banana, soja, boranija, spanac, plodovi mora, pilece meso, telece meso, jagnjece meso, kuvano jaje, cvekla, kupus, krastavci, bundeva, sojino mleko... Seticu se jos necega :P

*napomena> banana - po ukusu mi je odvratna, ali u mom slucaju deluje kao eliksir. iako ne verujem u alternativnu medicinu i lecenje hranom, banana mi zaista kao rukom odnese kronovske tegobe.

Ne odgovara mi: bostan (dinje i lubenice) mi izuzetno pogorsava stanje, paradajz, paprika, kravlje mleko, jaje na oko, sljive, breskve, gazirana i alkoholna pica, svinjsko meso, mladi luk, razni krem-sirevi, torte sa puno jaja, orasi, grozdje, grasak, pasulj, ljuto, pirinac

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Gile » 21 Aug 2012, 19:17

Ja jos uvek nisam nasao namirnicu koja mi bas uvek smeta. Recimo da pasulj i ta bobicasta variva izbegavam jer su mi nekad davno napravila problem, a sad mi se vise iskreno i ne jedu.

Poslednji put kad sam jeo kuvani kukuruz, zavrsio sam u bolnici zbog zakrcenja creva (al bas sam puno pojeo :D ), mada ovo nije do samog kukuruza, vec na tom jednom mestu gde imam suzenje jednostavno ne moze proci tolka kolicina hrane (a posebno ne kukuruza koji se jos vise uveca u crevima tokom varenja).

Dok sam trenirao trudio sam se da pijem dosta mleka, i kad bih popio previse (nekoliko solja) imao sam onaj osecaj tezine u stomaku kao da je varenje stalo, sto moze da se desi i zdravim osoba tako da ni ovo ne bih pripisivao Kronu.

Eto, nisam nista pametniji sto se hrane tice. Jedem sve ko i pre, izbegavam fast food sem kad nemam drugog izbora. Sokove ne pijem, eventualno onaj next juice u crnom tetprapaku, posto mi je nesto najblize cedjenoj pomorandzi a da ima da se kupi u prodavnici. Slatkise sam izbacio skroz, samo med, maticni mlec i crnu cokoladu konzumiram.

Necete biti puno pametniji kad procitate ovaj post, sto samo govori u korist onoga da nema pravila i da smo svi razliciti.

Prijatno i ziveli! ;)

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Igor77 » 22 Aug 2012, 08:43

Kad sam zapatio ovu bolest nista mi prvih godina nije smetalo, verovatno iz razloga sto nisam puno ni obracao paznju. Jednostavno sam u glavi shvatio da imam neku bolest i da uzimam lekove i to je to, nista dalje, zivot kao i do sada. Vremenom su se pojavljivali znaci pobune u stomaku pa sam polako poceo da shvatam sta ide a sta ne. Osnovno pravilo, bar kod mene je da sve moze, ali da ne ide sukcesivno nekoliko dana. Dakle, mogu pasulj ali sledeci dan vec pirinac, krompir ili riba... (nesto od dozvoljenog, ne mora biti dijetalno). Mogu i da izadjem negde i lepo se provedem ali nekoliko dana posle toga moram da budem miran. Mogu da nabrojim i namirnice ali to nikom nece nesto znaciti osim sto, kao i mnogo puta do sada, napominjem suncokretovo ULJE kao paklenu tecnost. Cak sam negde na forum (bese davno) bacio i link...http://www.drfalkpharma.de/uploads/tx_t ... -08_02.pdf.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

strsljen
Posts: 8
Joined: 09 Jul 2012, 14:29

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by strsljen » 24 Aug 2012, 13:19

Kao što je i bolest individualna stvar ,tako i način ishrane isto takav!!!! pogotovu što se i to vremenom menja,kao i sam tok bolesti.Ali nešto potpuno neverovatno i provereno da dobra domaca slanina fantastično oblozi crevnu sluzokozu i jako prija! za razliku od svih suhomesnatih proizvoda punih nitrata i nitrita koji nisu dobrodosli u kronovu sredinu!
na zalost sve teze varim przeno -a tek pohovano,..:(((,..
banana po svom sastavu je ista kao majcino mleko plus gvozdje koje poseduje i vidim da je Englezi(koji prednjace u broju obolelih) forsiraju zajedno sa brokolijem da daje nevidjene rezultate za ulazak u remisiju,...
ali opet se vracam na pocetak price,..sve je iz glave i u svemu treba biti umeren!!!!! ništa novo ali provereno istinito;:::)))

Svestenik
Posts: 22
Joined: 19 Sep 2012, 11:03

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Svestenik » 22 Sep 2012, 08:29

Ja sam tek nov i ne znam tacno sta bi smeo a sta ne. koliko meseci lecenja sme da prodje da bi poceo da gledam sta mi smeta a sta ne? U pitanju je kolitis da li su ishrane za obe bolesti iste?

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Nemanja » 22 Sep 2012, 20:29

Ima ovde obavestenijih od mene po ovom pitanju, ali da ti pruzim prvu pomoc :mrgreen:

Niko nece moci da tu kazes sta smes da jedes, stvarno je individualno (procitaaj prethodne postove, odlicni su), ali mogu da ti kazem sta nije bas preporucljivo.
Bar dok se stanje malo ne popravi izbegavaj sve sto je ljuto, kiselo, previse zacinjeno, izbegavaj sveze voce i povrce (mada je i to kako kod koga), i obavezno izbegavaj sve sto nadima - pasulj, kupus, grasak, boraniju...
Trebalo bi da ispitas svaku namirnicu da bi znao kakav je slucaj kod tebe, i tako zivis. Mislim da bi trebalo da izbegavas przenu hranu, nego da jedes pecenu i kuvanu.
Nemoj da ocekujes ozdravljenje hranom, ali nemoj sebi ni da otezavas.
Postoje i dobro opisane ozbiljnije i zahtevnije dijete na forumu pa mozes da procitas i nesto o tome.

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Zavisa » 05 Oct 2012, 11:44

Nemoj ni da ocekujes da ce ti neko dati adekvatan odgovor sta mozes jesti, a sta ne mozes. To iskljucivo zavisi od tvog organizma, jer ne reaguju svi isto, ali to je vec nesto sto se zna pa ne treba ponavljati. Ja jedem sve, osim ljute hrane. U sustini mozes sve jesti osim ako ti nesto bas jako ne zasmeta u tom momentu, ali to je retkost i uglavnom se vezuje za pasulj, grasak, ljuske od voca i povrca, eventualno mleko. Kronova bolest ne funkcionise po principu nesto sam pojeo i kroz dva sata imam problema. Kao i sve drugo na ovom svetu tako i obolelo crevo ima neke svoje granice izdrzljivosti nakon koje se bolest aktivira. Meni je licno ta cesta tvrdnja doktora "jedi sve, a sta ti smeta nemoj" pomalo neadekvatna mada i ja slicno razmisljam, ali ne potpuno u tom pravcu. Mozete da jedete sve i svasta danima, nedeljama i mesecima i tek nakon duzeg perioda da vam se ponovo jave tegobe. Na osnovu cega cete doneti zakljucak da se to desilo zbog neke odredjene hrane ili da je uopste hrana odgovorna za to? Naravno, govorim o stanju kada je bolest u remisiji. Sto se tice stanja aktivne bolesti, naravno da moras povesti vise racuna o ishrani, ali ni u tom slucaju ti niko ne moze reci sta ce ti goditi a sta nece. Generalno, hrana nece mnogo uticati na to pogorsanje ili poboljsanje, jer hrana nije uzrocnik bolesti, vec moras sacekati da terapija pocne da deluje, a dotle jedi po malo izkljucivo iz razloga da ne bi previse creva u upali bila opterecena sadrzajem. Moje licno misljenje u vezi ove bolesti je da bez obzira sta jedete i sta pijete od lekova, ako ona "odluci" da se aktivira to ce i uciniti. Vazno je samo redovna kontrola kod doktora da bi se neke promene koje vode ka pogorsanju na vreme primetile i da bi se onda pristupilo promeni terapije odnosno prilagodjavanje terapije trenutnom stanju. Takodje je vazno da nervozu izbacis sto je vise moguce, da jedes od svega po malo, ali vise puta na dan, da je covek fizicki aktivan i pre svega da uzivas u svakom danu kada to mozes. Ja sam za ovih 8 godina prosao sito i reseto, i lepih i ruznih trenutaka, i u remisiji i sa aktivnom bolescu, pregrmeo dve teske operacije, provodio po mesec i vise dana po bolnicama sa svim onim mucnim pregledima i cinjenica je da ce tako biti i u buducnosti sve dok ne pronadju lek koji ce u potpunosti izleciti ovu bolest. Do tada uzivaj u onim lepim trenutcima i iskoristi svaku njihovu sekundu da budes sa voljenim osobama gde god zelis i mozes. Sta god da te interesuje slobodno pitaj, a ja ako mogu, odgovoricu na tvoja pitanja.

Lesli Eldridz
Posts: 12
Joined: 24 Mar 2012, 00:47

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Lesli Eldridz » 07 Oct 2012, 09:36

glavni problem je u hrani.ja sam na scd dijeti od nove godine i vecina simptoma bolesti se povukla.znaci da je hrana lijek za kronovu bolest

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by Zavisa » 07 Nov 2012, 10:40

Nije problem u samoj hrani, već u onome što ta hrana u sebi sadrži, a što nije sadržalo pre 50, 100 ili 1000 godina. Velika je razlika između industrijske hrane (hrana novijeg doba) i one koju čovek konzumira od kada je sveta i veka. Pa gde je ova bolest bila pre 100 ili 1000 godina?

dzevad85
Posts: 6
Joined: 08 Apr 2013, 19:47

Re: Sta vam smeta a sta godi od hrane

Post by dzevad85 » 03 Jun 2013, 20:14

da li je neko probao proizvod nestle modulen i kakva iskustva imate sa tim dodatkom u ishrani

Post Reply