Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
vgahdmi123
Posts: 4
Joined: 11 Jan 2022, 12:43

Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by vgahdmi123 » 11 Jan 2022, 12:52

Pozdrav svima,

novi sam na forumu, 31, musko. Prije 4 mj iznenada sam dobio jake kontrakcije u stomaku, dijareju izmjesanu sa krvlju.
S obzirom da sam po prirodi anksiozan i paranoican, vec narednog dana uradio sam sve pretrage krvi te kolonoskopiju sa biopsijom.
Krv i dijareja su trajali samo 1 dan nakon cega je sve samo prestalo.

Dijagnoza kolonoskopije je:
U terminalnom ileumu blago crvenilo, uzeta biopsija.
Cekalna regija, periapendikularna, ileocekalna valvula uredna.
Sluznica debelog crijeva uredna.
U ampuli recti na 10 cm evidentiran eritem sluznice, edomatozno, kontaktno krvari, uzete 3 biopsije. Sumnja na IBD.

Dijagnoza patologa:
Isjecci sluznice tankog crijeva uobicajenog izgleda. Proprija sluznice dijelom edomatozna, prozeta rijetkim do umjerenim slojem limpfocita i plazma celija.
Isjecci sluznice debelog crijeva mjestimicno reaktivno izmjenjenog epitela, pravilno orijentiranih kripti. Mjestimicno limpfociti i plazma celije.

ZAKLJUCAK: Nema patognomonicnih elemenata za IBD, opisano govori u prilog nespecificnog enteritisa tankog crijeva i nespecificna hronicna inflamacija debelog crijeva.


Nakon dijagnoze pijem Mesalamin 2 grama dnevno. Kalprotektin i CRP mjereni svako 30 dana, uredni.
Stolica uredna, krvarenja nema, svako 15-20 dana 1 dijareja sa jos 2 dana praceno pojacani gasovi i grcevi u stomaku nakon cega se sve vraca u normalu (moguce i IBS).

Doktor je neodredjen, kaze da moze biti IBD, ali i ne mora, preporucuje dugotrajno lijecenje mesalaminom i pracenje kolonoskopijom godisnje.

Bio bih zahvalan za misljenja i savjet?

hvala

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by Igor77 » 11 Jan 2022, 14:41

Definitivno su regije koje zahvata IBD ali nije dovoljno uznapredovalo za čistu dijagnozu. Možda je početak, predispozicija ili takav oblik... Svakako treba pratiti. Što se terapije tiče, ok, videćeš dal će biti bolje. Eventualno klizme 5-asa zbog rektalnog dela...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

vgahdmi123
Posts: 4
Joined: 11 Jan 2022, 12:43

Re: Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by vgahdmi123 » 11 Jan 2022, 14:59

znaci bolest je sama po sebi progresivna? Postoji li mogucnost da se drzi u blazem obliku pod kontrolom ili je pravilo da se vremenom pogrosava?

Doktor mi nije htio davati klizme s obzirom na nizak kalprotektin i normalnu stolicu smatra da inflamacija trenutno nije aktivna i da nema potrebe.

Postoji li mogucnost da kazem srece pa da je trenutna upala uzrokovana nekim vanjskim faktorom, tipa bakterijom pa da se ne vrati?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by Igor77 » 11 Jan 2022, 15:07

Bolest je individualna. Kod nekog je agresivna kod drugih tinja godinama... Cilj je terapijom dovesti u remisiju, mirnu fazu i tu fazu što duže održavati, redovnim kontrolama. Kod tebe je moguće tek sad uznapredovala pa si otkrio, moguće da je tako godinama a da nisi znao. Osnovno je da ne brineš i da redovno kontroliše kako se razvijaju stvari. Najopasnije je ako zapustiš, imaš simptome a ne reaguješ. Ovako, znaš kakva je situacija i pratiš...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

vgahdmi123
Posts: 4
Joined: 11 Jan 2022, 12:43

Re: Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by vgahdmi123 » 11 Jan 2022, 15:24

Hvala, u biti i dr. je rekao to isto, kao dobro je sto su simptomi jako blagi i sto je krvarenje stalo za par dana. Kaze moze tako ostati 20 godina, a moze se godisnje javljati. Za sada mi je samo rekao da pratim kalprotektin cca svako 2-3 mjeseca, a onda cemo za godinu uraditi kolonoskopiju.

Sto se simptoma tice, je li dijareja i krvarenje glavno da se prati ili ? Stvar je da ja svako 15 dana imam grceve, pojacan gas, tenesmus i to mi traje 1-2 dana pa se sve vrati u normalu. Mislim da imam i IBS jer sam jako anksiozan kako sam dobio dijagnozu i samo razmisljam o tome, nikako da se opustim u glavi, a i ovi simpomi kad se pojave jako brzo se smire. Pri tome mi je stolica normalna.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by Igor77 » 13 Jan 2022, 00:02

Prati šta jedeš i reakcije, moguće da imaš "okidač"
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

pmarmut
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2023, 16:16

Re: Nespecificni enteritis i Nespecificni kolitis. Chron?

Post by pmarmut » 07 Dec 2023, 16:28

da li ste radili enterografiju: to je MR tankih creva na osnovu toga se moze utvrditi promena koja odgovara Kronu u tankom crevu jer je meni isto debelo crevno cisto. Mada ako vi imate nizak Kalprotektin onda nemate izrazenu upalu, regulisite ishranu vidite sta vam smeta i izaziva retke stolice, ukinite ljuto pod obavezno zbog krvavih stolica... Ne znam da li ste radili svarljivost hrane na masti, belancevine i ugljene hidrate?
Ali enterografija je uz kolonoskopiju (sa gastroskopijom da se radi zajedno) je bitna da se potvrdi diferencijalna dijagnoza da li je ulcerozni kolitis ili Kron ili nesto trece.

Post Reply