Iskustva sa relapsom

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Aleksandar87 » 28 Jan 2020, 20:10

Ne pijem ga od nove godine, evo 3-4 dana bez proliva i opet juče i danas... I to po jedan ili 2 puta dnevno u toalet i čorbasto... ne znam šta da radim, pijem svaki dan probiotik enterobiotik, pre 8 dana kalprotektin bio 24,7 i sad opet proliv i nervoza neka u stomaku kad god sam nervozan odmah toalet...

Marinaj
Posts: 5
Joined: 15 Jan 2021, 20:24

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Marinaj » 05 Feb 2021, 23:37

Igore, da li si imao iskustva sa tim da ti terapija izazove anemiju? Ulazim u remisiju, CRP, kalprotektin i kontrolna kolonoskopija su ok, nema krvarenja u digestivnom traktu. Međutim, eritrociti, hemoglobin, trombociti i retikulociti padaju na dnevnom nivou. Antiparijetalna antitela značajno povišena, MCV i MCHC isto, TiBC i transferin sniženi, jedino gvožđe je ok. Folati i B12 su mi ok, nije perniciozna anemija, a Budosan ne izaziva ovakvu anemiju. Pritom, u akutnoj fazi, sa dijarejom i povraćanjemsvi parametri su bili ok. Dobijam na težini, na suplementaciji sam. Gastroenterolog me uputio kod hematologa. Samo mi je još on falio... A tata mi je mnogo loše, u ovom stanju mislim da ne bi podneo ni kolonoskopiju. Pokušavamo da ga smestimo u bolnicu. On ima pancolitis, bukvalno nema gde nema Chron u crevima.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 06 Feb 2021, 23:59

Nisam imao takva iskustva. Uglavnom sam napredovao na svim poljima. Ja sam imao pancolitis kad mi je prvi put otkriven. To je uglavnom posledica zapuštenog stanja, bar ja mislim jer se meni to vuklo mesecima dok nisu otkrili šta je. Tu i ne treba kolono već kortikosteroidi, da se stopira upala. Posle par meseci, kad se sve smiri, uraditi kolono i smisliti šta dalje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Marinaj
Posts: 5
Joined: 15 Jan 2021, 20:24

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Marinaj » 07 Feb 2021, 21:50

Hvala na odgovoru. Njemu je pancolitis dg još od 2009,a leči se od 2003. Sad je dobio Budosan i antibiotike, Salofalk ne obustavlja, Kolestiramin uzima isto. Radimo analize i dalje, pa će dr videti šta ćemo. Ja sledeće nedelje idem kod hematologa, taman ojačam, nema simptoma, i opet se lako zamaram, zbog anemije. Mislim da će se to srediti brzo, samo jedva čekam na Salofalk da se vratim, dugo sam na Budosanu i ne prija mi ni živcima, ni kostima, a moguće je ni koštanoj srži. Dobra vest: juče primila prvu dozu vakcine, super prošlo! 😊 Zahvaljujući Udruženju! ❤️

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 08 Feb 2021, 21:46

Budosan je slab ako je pankolitis. On ciljano deluje na ileitis. Pronizon sam ja u više navrata koristio za smirivanje. Salofalk je slab, možete probati 4g dnevno, to je max. Sad bar postoje biloške i slično pa možda preći na to, ako se utvrdi da je stanje loše, tj da postojeće terapije ne rade. Ja sam se dugo otimao od imunosupresiva al sam 3g već miran, živim normalno
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Marinaj
Posts: 5
Joined: 15 Jan 2021, 20:24

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Marinaj » 23 Feb 2021, 10:56

Budosan mu je prepisan sad, u udarnoj dozi, plus kolestiramin i suplementacija. Pio je i više antibiotika,to je završio. Terapija deluje! Dg je pancolitis ileitis back wash. Lečio se ranije Pronizonom, ali sad verovatno zbog godina i opšteg zdravstvenog stanja nije za jače kortiko. Ima i artritis, dobija kortiko injekcije i za to, srce i bubrezi su mu blago oslabili zbog osnovne bolesti i starosti. Za srce ima terapiju i plasiran mu je kateter. Ima 72 godine, sad je prestar za biološku, a dok je bio mlađi učestvovao je u studiji za neku biološku terapiju, ali to je obustavljeno, ne sećam se više ni zbog čega. Ipak, odlična je vest da, s obzirom na sve, njegovi rezultati nisu toliko loši, CRP 13, kalprotektin 430, blaga anemija. On je u ozbiljnim godinama, mislim da je, s obzirom na dužinu bolesti i ostale dijagnoze, dobro prošao. Nije operisan nikada i verujem da će se podići uz terapiju za nekoliko meseci.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 23 Feb 2021, 18:39

Želim vam sreću. Inače, posle 65g se obustavlaju i imunosupresivi jer je imuni sistrm već oslabljen usled starosti, bar se rzmatra obustavljanje. Naravno da postoje izuzeci kao u vašem slučaju. Sa 72g neka krpi, to je sad splet svega i svačega i onda doktori gledaju samo da ne pokvare, a ako popravi super.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply