PillCam - Da li neko zna nešto o ovome?

Predavanja o Crohn-ovoj bolesti i ulceroznom kolitisu, njihovom lečenju, kao i informacije o novostima iz sveta medicine.
Post Reply
Mapko
Posts: 11
Joined: 28 Jun 2012, 23:11

PillCam - Da li neko zna nešto o ovome?

Post by Mapko » 14 Mar 2013, 22:26

Slučajno sam gledao prilog malopre na CNN-u, pa sam ukucao u google-u. Ima svakakvih sajtova, ja sam naleteo na ovaj ovde.
Šta vi mislite? Pretpostavljam da je i u tom slučaju potrebno čišćenje creva, ali barem ne bi bilo kolonoskopija u tolikom broju, a bilo bi bolje i za one koji imaju Kron i lezije u tankom crevu.

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: PillCam - Da li neko zna nešto o ovome?

Post by GrooYa » 15 Mar 2013, 00:32

svidja mi se zamisao i mislim da je veoma izvodljiva, ali ne mislim da ce to uskoro zaziveti kod nas. citao sam i o nekim roboticima koje su japanci napravili, mrzi me da trazim link, ali za razliku od pilula doktor bi imao mogucnost navodjenja robota (koji je isto tako minijaturan kao pilula).

svakako bi morala creva da se ociste, da bi se videlo sta se desava i mislim da bi mnogima pomoglo... no - srbija...

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: PillCam - Da li neko zna nešto o ovome?

Post by Igor77 » 15 Mar 2013, 09:25

GrooYa wrote:svidja mi se zamisao i mislim da je veoma izvodljiva, ali ne mislim da ce to uskoro zaziveti kod nas. citao sam i o nekim roboticima koje su japanci napravili, mrzi me da trazim link, ali za razliku od pilula doktor bi imao mogucnost navodjenja robota (koji je isto tako minijaturan kao pilula).

svakako bi morala creva da se ociste, da bi se videlo sta se desava i mislim da bi mnogima pomoglo... no - srbija...
Šta će nam robot kad imamo skalpel :lol:

Što se kamere tiče ne znam dal je to ovo:
http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.75. ... kroz-crevo
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Mapko
Posts: 11
Joined: 28 Jun 2012, 23:11

Re: PillCam - Da li neko zna nešto o ovome?

Post by Mapko » 16 Mar 2013, 01:51

Ma jok... Ćorav posao. Postavio sam isto pitanje na facebook stranici hrvatskog udruženja i neki su probali. Jedan mi kaže da se njegovom drugaru zaglavio negde u crevu, kao malo falilo da ide na operaciju, a sa druge strane, kad god nešto nađu (a u našem slučaju obično nađu), opet mora biopsija da se uradi - čitaj kolonoskopija.
Tako da drugari, moraćemo da sačekamo da japanci naprave nano-robote koji će da idu po crevu, rade biopsiju i svakog trenutka da znaju gde je izlaz "iz mračnog tunela" :D

Post Reply