Крон и неспособност за рад

Informacije u vezi sa radom, zapošljavanjem i invalidskom penzijom obolelih od IBD-a.
User avatar
Лепосава
Posts: 27
Joined: 03 Sep 2011, 22:21

Крон и неспособност за рад

Post by Лепосава » 06 Sep 2011, 15:43

Има ли ико информације о " статусу " људи који болују од Крона када је у питању (не)способност за рад? Где је њихово место када је у питању Закон о раду?
Успут, да ли је инвалидитет исто што и неспособност за рад?
Last edited by Лепосава on 08 Sep 2011, 21:42, edited 1 time in total.
Није ми ништа.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Крон и неспособност за рад

Post by Igor77 » 07 Sep 2011, 08:07

Da bi neko u ovoj drzavi dobio invalidsku penziju treba da je otprilike bez glave, u najmanju ruku :). Invalidskom penzijom se regulisu primanja za osobe koje su trajno nesposobne za rad. Prvo lekar specijalista daje preporuku pa onda to ide u matično socijalno, pa komisija itd. Sve van toga je klasično bolovanje, 65% od plate. Preporuku specijaliste mora ispoštovati komisija tako da može čovek biti u suštini neograničeno, bar mislim, na bolovanju uz overu komisije na svakih 30 dana.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Лепосава
Posts: 27
Joined: 03 Sep 2011, 22:21

Re: Крон и неспособност за рад

Post by Лепосава » 07 Sep 2011, 22:22

Некад ми се учини - боље без главе него без црева. :shock:

Ако се неспособност за рад регулише инвалидском пензијом, онда су неспособни за рад уствари инвалиди. Нема потребе за еуфемизмима. Само збуњују народ, чак и овакве, бритке људе, као што сам ја.
Last edited by Лепосава on 08 Sep 2011, 21:54, edited 1 time in total.
Није ми ништа.

Биберче
Posts: 10
Joined: 02 Sep 2011, 13:50

Re: Крон и неспособност за рад

Post by Биберче » 08 Sep 2011, 08:47

Лепосава, ти си, овако, баш ведра. Лепо је видети то.
Морам мало да ти спамујем тему. :geek:

hombre
Posts: 18
Joined: 31 Oct 2011, 22:40

Re: Крон и неспособност за рад

Post by hombre » 31 Oct 2011, 23:50

ne verujem da imas neke beneficije na bolest ali u nekim pricama sam cuo da je bilo nekih slucajeva da su se ljudi izborili za nesto vise.Za sad nas nesto ne zarezuju previse ja licno sam izgubio posao jer sam bio tri meseca na bolovanju od toga oko dva u bolnici

User avatar
ekvilibrijum
Posts: 16
Joined: 13 Jun 2011, 13:49
Location: Mali Zvornik

Re: Крон и неспособност за рад

Post by ekvilibrijum » 22 Nov 2011, 23:09

Gospodo, sapatnici, meni je dodeljena privremena penzija, nakon pet operacija, dve reintervencije u okviru toga, pucanja operativne rane, peritonitisa, kolekcija gnoja dreniranih uz pomoć vrsnog radiologa...Tek kada sam preživeo sve to i ostao bez 75 cm debelog creva i 50 cm tankog creva, nosio ileostomu dva puta, dobio sam privremeno rešenje kojim sam penzionisan.
Malo lekara mi je verovalo, često su govorili - vi ste novinar, niste rudar, možete da radite. Kada se sve ovo izdešavalo, od 12. maja 2010. do 31. maja 2011. godine, sada me saosećajno gledaju.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Крон и неспособност за рад

Post by Skipper » 23 Nov 2011, 04:43

@ekvilibrijum:

Dačo,

Samo mogu da napišem da je ovo strašno!!!!

Šta ste sve morali da preživite, da bi ovo naše društvo pokazalo 'mrvicu' humanosti! I mogu misliti kolika je ta vaša privremena penzija -- pretpostavljam, jedva da čovek može da preživi do 15. u mesecu!?

Lično sam imao 3 teške operacije, ostao bez pola debelog creva i oko 60 cm tankog i verujem da je za mene samo gubljenje vremena da bilo šta tražim od ove naše 'banana' republike.

Svako dobro vam želim! Držite se!
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Крон и неспособност за рад

Post by Igor77 » 23 Nov 2011, 12:22

Koliko sam čuo od prijatelja koji radi te poslove u nekoj firmi, komisije prihvataju iz cuga penziju samo kod onih kojima je ostalo manje od 6 meseci života. Tek kad se žališ pa prođeš opet celu proceduru možeš da nešto postigneš. Vremenski gledano, to je skoro cela godina raznih drndanja. Evo sad tek komisije razmatraju "predmete" iz avgusta a rešenja će stići za 6 nedelja. Onda ide rok od 15 dana na primedbe...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
ekvilibrijum
Posts: 16
Joined: 13 Jun 2011, 13:49
Location: Mali Zvornik

Re: Крон и неспособност за рад

Post by ekvilibrijum » 24 Feb 2012, 21:57

[quote="Skipper"]@ekvilibrijum:

Dačo,

Samo mogu da napišem da je ovo strašno!!!!

Šta ste sve morali da preživite, da bi ovo naše društvo pokazalo 'mrvicu' humanosti! I mogu misliti kolika je ta vaša privremena penzija -- pretpostavljam, jedva da čovek može da preživi do 15. u mesecu!?

Lično sam imao 3 teške operacije, ostao bez pola debelog creva i oko 60 cm tankog i verujem da je za mene samo gubljenje vremena da bilo šta tražim od ove naše 'banana' republike.

Svako dobro vam želim! Držite se!

Хвала, Скиперу. Пензија је скромна. Ни као новинар, ни као директор једног електронског гласила нисам много зарађивао, док радио станица није дошла пред укидање, након неуспеле приватизације. У почетку сте срећни што имате било шта. Упознао сам у болницама, у КЦС, људе који немају ни годину радног стажа због болести, а онда дође дан да се суочите с реалношћу и трошковима редовних контрола у Београду, код хирурга и гастроентеролога.

zoran
Posts: 12
Joined: 11 Mar 2012, 00:47
Location: Indjija

Re: Крон и неспособност за рад

Post by zoran » 14 Mar 2012, 20:41

Pre svega Pozdrav svima!Sto se tice ove teme ja sam uspeo da se izborim za prvi stepen invalidnosti(sto je naj laksi stepen)ali moram da naglasim da pored Crohna sam na zalost imao i tumor tako da sam uz te dve sifre uspeo da dodjem do tog papira koji mi kako sad stvari stoje nije puno pomoga bar sto se tice zaposlenja a o penziji i nerazmisljam sobzirom da mi je tek 28 god i par god radnog staza!

Post Reply