Posao i invalidska penzija

Informacije u vezi sa radom, zapošljavanjem i invalidskom penzijom obolelih od IBD-a.
evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Posao i invalidska penzija

Post by evika » 29 Jul 2012, 20:14

Ćao saborci!

Ima jedna tema koja mene interesuje, ali o tome nisam našla ništa. U socijalnoj službi sam saznala, da imam prava na invalidsku penziju.
Međutim, ne znam ima li svrhe započeti bilo šta. Još nisam čula da je neko sa kronom otišao u penziju sa 38 godina. Raditi ne mogu, delom zbog svog stanja,delom zbog toga što je teško naći posao. Fizički posao ne mogu da prihvatim. U svojoj stuci isti je slučaj. Završila sam trgovačku, koji nekad nije bio toliko težak posao kao što je danas. Posebno kad ljudi rade po dvanaest sati na dan i svaka druga nedelja je slobodna, a plata je minimalna.

Ako neko zna nešto o penziji,molim da mi se javi! Pozdrav svima! Eva

Karateka
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2012, 16:13

Re: Posao i invalidska penzija!

Post by Karateka » 29 Jul 2012, 22:54

Evika , ja mogu da ti kazem da prvo trebas da odes kod svog lekara opste prakse i trazis da te posalje na ocenu radne sposobnosti(Medicina Rada) tamo ce se obaviti svi pregledi za koje M.R. ima kapaciteta ali to ukljucuje apsolutno sve. :geek: Na kraju svih pregleda dobices papir o oceni svoje radne sposobnosti i napomenama vezanim za oboljenje. E sad ,ja sam tamo bio zato sto sam dugo bio na bolovanju i zakonski sam morao to da obavim. Nakon sto sam dobio papir sa odredjenim ogranicenjima vratio sam se na posao :ugeek: TO sto je na papiru pisalo(10.Sep.2010) nije postovano npr : "Prema utvrdjenom zdravstvenom stanju predlaze se bolovanje do kraja septembra a posle toga se moze osposobiti za rad u knjizari na lakim poslovima u 1.smeni bez veceg fizickog naprezanja,podizanja i nosenja tezeg tereta,pretezno sedeci posao(rad na kasi i sl.) " Naravno DANAS mi je mnogo gore stanje nego tada, i taj posao sam izgubio prosle godine, nakon 13.godina rada. :|

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija!

Post by evika » 30 Jul 2012, 10:06

Hvala Karateka na informacijama!

Meni je rečeno, da specijalista gastroenterolog treba da ispiše, da nisam sposobna da radim.
Pitaću doktorku šta se može a šta ne može. Dali se uopšte isplati započeti sa tim.
U suštini poslodavce boli uvo za naš hendikep. Čast izuzecima!!!
Već osam godina ne radim. Ove godine sam uspela da nađem posao na određeno vreme.
Ustvari, zamenjivala sam jednu radnicu. Prijalo mi je kad sam dobila platu. Bila sam ponosna na sebe, kao i kad sam rodila sina koji sada ima 9 godina. Radim kući to što sve domaćice rade. Samo to se uzima zdravo za gotovo, ne ide staž, nema plate. Zahvalni su ukućani! :D

Pozdrav svima!

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Posao i invalidska penzija!

Post by Skipper » 01 Aug 2012, 00:28

Eva,

Hvala što si pokrenula ovu izuzetno važnu temu!

Mogu samo da ti poželim sreću sa invalidskom (lekarskom) komisijom "Instituta medicine rada". Bilo bi zaista pravedno i humano, ako bi imali razumevanja za probleme obolelih od IBD-a. :roll:

Na žalost, bez namere da bilo koga demorališem, pre nekoliko godina, jedan moj prijatelj, kome je odstranjeno debelo crevo i nosi stomu (kesu), je bio vidno uzrujan zbog onoga što je tamo doživeo. Naime, rekli su mu da nema osnova da bude penzionisan, već su mu, u oceni radne sposobnosti, napisali predlog za lakše radno mesto. Pre toga je ostvario nekih 15-tak godina radnog staža i već par godina radi kao 'noćni čuvar', te privatno zaradjuje još malo novca od izrade tehničkih crteža u CAD/CAM aplikaciji, s obzirom da je diplomirani mašinski inženjer! Pre odlaska na komisijsko 'saslušavanje' i ispitivanje, morao je da, nedeljama, prikuplja dokumentaciju: predlog i izveštaj gastroenterologa, predlog i uput za Institut medicine rada (zbog ocene radne sposobnosti) od lekara opšte prakse, dokaz o stepenu/kategoriji invalidnosti iz "Republičkog fonda za zapošljavanje" i tome slično. Teško bolestan čovek (jer je imao kombinaciju Crohn-ove bolesti i ulceroznog kolitisa) se natrčao i načekao, dok nije dobio sve papire! Sramota! :x

Zaista ti želim sve najbolje i mnogo sreće, jer se, u medjuvremenu, možda nešto promenilo na bolje, mada ne očekujem ništa dobro u zemlji Srbiji! Na kraju, ne košta te mnogo da probaš da se izboriš za svoja prava. Eh, kamo lepe sreće da nam doneseš dobre vesti, jer bi to značilo da smo postali humanije i razumnije društvo!!

Pozdrav,

Skipper

PS: Eva i Karateka, Da bi drugi mogli da pronadju i pročitaju vaše poruke 'otvoren' je ovaj novi podforum, pod nazivom "Socijalna pitanja". Ovde su svi vaši postovi (bez ikakvih izmena), u vezi sa ovom veoma bitnom temom, tako da su sada vidljivi za sve zainteresovane članove! Jedino je naslov teme promenjen, da bi odgovarao sadržaju poruka! :)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 01 Aug 2012, 12:30

Ova iskustva su me malo obeshrabrila! Znam da nije lako dobiti penziju. Moja majka je ostala bez bubrega pa tek posle infarkta je otišla u penziju. Ujak ima bajpas pa se namučio dok nije dobio penziju i da ne ređam dalje sve koje poznajem. Nažalost čovek treba da bude polu mrtav da bi neko možda obratio pažnju. 2010-te sam bila u kritičnom stanju sa tumefakcijama na tankom crevu. U mislima sam se opraštala od svoje porodice jer nisam znala šta me čeka. Srećom sve se dobro završilo za sada. Činjenica je da su mi kukovi uništeni lekovima, imam napade panike, želudac je isto problem, imam kamen u bubregu, ciste u jajnicima i konstantno se lelujam kao da sam pijana. Dva puta su mi operisali fistule i fisure na čmaru. Creva nisu seckali, ali sve ostalo je u jadnom stanju. Znači svi mi sa ovom bolešću sposobni smo da radimo?!!!!
Osećam se kao morsko prase koje se vrti u krug.
Da mogu radila bih! Imam 10 godina radnog staža. Dok sam mogla raditi, radila sam.

Pozdrav Eva!

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Skipper » 01 Aug 2012, 22:11

Eva,

Sve što si napisala je, na žalost, naša tužna i gorka realnost. Potpuno te razumem, jer sam, u prethodnih par decenija, imao previše loših perioda u životu, tako da se danas više i ne sećam kada sam, poslednji put, proveo dan bez jakih bolova i drugih problema.

Ono što možemo i moramo da učinimo je da nastavimo da se borimo. Jedino pozitivan odnos i optimizam može da nam pomogne, jer sve ostalo nas neumoljivo vodi ka situaciji da se predamo i odustanemo od svega. Zato apelujem na sve, koje muče isti ili slični problemi, da makar pokušaju da ostvare neka od svojih prava, pa tako i kada je posao i eventualna invalidska penzija u pitanju! Nikad se ne zna, jer loše iskustvo mog prijatelja, nije dovoljno dobra referenca/reper za okolnosti, u našem društvu, koje se stalno menjaju. Zato sam i napisao da ne košta mnogo da se nešto pokuša sa tom invalidskom penzijom! Jedino ne smeš da 'gajiš' velika očekivanja, jer i najmanji neuspeh može da te 'gurne' u depresiju.

- Ako eventualno pokušaj sa invalidskom penzijom ne bude uspešan, da li možda postoji mogućnost da se nekako prijaviš kao staratelj (jer vidim da imaš bolesne ukućane) i da onda uplaćuješ minimalno dozvoljene doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje, jer bi ti se onda produžio radni staž? Nisam dovoljno upoznat sa socijalnom problematikom, za razliku od informacija i iskustva sa raznim lekovima, medicinskim tretmanima i procedurama sa kojima sam dobro upoznat, ali se nadam da u našem Udruženju ima dovoljno ljudi, koji mogu da ti daju preciznije i tačnije informacije u vezi sa onim što te trenutno najviše interesuje.

Moj trenutni život se odvija tako što koristim svaki period kada sam u remisiji da bih nešto korisno i dobro uradio. Iako, trenutno živim na relaciji USA-Srbija, ovde u Americi niko ne zna da sam ozbiljno bolestan (sem porodice, mog lokalnog gastroenterologa i osiguravajuće kompanije, ali ovde je taj odnos strogo poverljiv!), jer i pored iluzije o demo(n)kratskoj sredini, u kojoj sada radim, ne smem čak ni da kažem da imam CD. Moj posao je takav da od ljudi zahteva da su u bilo koje doba dana i noći spremni da obave svoj posao, a ako postoji i najmanja sumnja da ne možeš da ispoštuješ takve zahteve, otkaz je neminovan! U instituciji, u kojoj radim, sam po čitav dan i trpim dokle god mogu (nekada ne dolazim kući po 36 sati!), a jedinu motivaciju mi daje porodica (pre svega sin od 5 godina) i živim u nadi da ćemo, svi mi koji smo oboleli od IBD-a, dočekati dan, kada će nam neka nova terapija pomoći da se konačno bolje osećamo i uz malo sreće se izlečimo. :)

Glavu gore i drži se, radi svoje porodice koja te voli!

Svako dobro ti želim,

Skipper

PS: Lično, od rata 1991. godine, koji sam docekao u 'mom' Splitu, kao pitomac u tadašnjoj mornarici, živim sa pola creva, a svaka operacija mi je donela još po neki 'poklon'. Pored osnovnih problema, sada imam pravu kolekciju hronicnih bolesti (npr. diabetes mellitus, hipertenziju, artritis i dr.) Od ove države, vojske i društva nisam nikada ništa dobio (sem bolesti!), tako da sam odavno 'digao ruke' od traženja osnovnih ljudskih prava. Zato mislim da je dobro da postoji ovakvo udruženje, jer bolesnim ljudima pruža šansu da se čuje i njihov glas. Potrebno je neko vreme da bi se ciljevi ostvarili, a sada je najvažnije da se što više poveća broj članova, jer samo u Srbiji ima oko 5000 obolelih od inflamatornih bolesti creva, a nas u UKUKS-u još nema ni 10% od tog broja, Jedan broj članova, zajedno sa osnivačem Udruženja (Ljiljanom Djakovićem), upravo radi na upoznavanju javnosti sa našim problemima, ali svest ove nacije je još uvek na takvom nivou, da radije ćute i trpe, umesto da daju makar i mali doprinos. Čudan smo mi narod!? Nije sve u novcu, jer mnogo toga može da se učini dobrom voljom i željom da se pomogne. Usmena reč je uvek bila najbolja reklama, ali ljudi u Srbiji, kao da su nemi. Izgleda da je ostala ona stara izreka: "Zdrav bolesnom ne veruje!" :roll:
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Posao i invalidska penzija

Post by GrooYa » 02 Aug 2012, 00:45

Skipper je sve mudro napisao, tako da nemam sta da nadovezem, sem - mrka kapa sto se tice invalidske penzije. Probao, bejah gledan sa visine, tipa: nije to nista strasno, sa kronom se zivi, i naravno ne dobih nista. Gospodji doktorki koja mi je to rekla sam iz sveg srca pozeleo da ona, kao i njeni najblizi dobiju krona, pa da se isto tako lepo nazive sa njim.

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 02 Aug 2012, 21:30

Ne nadam se previše ničemu. Kad sam otišla da se prijavim na biro, gospodin koji tamo radi, ljubazno mi je objasnio moje stanje u društvu i šta ja mislim,ko će mene zaposliti!!! Ne tražim sažaljenje! Želim da budem korisna ovom društvu, ali mi je to uskraćeno. Kao i mnogima predpostavljam.

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 24 Oct 2012, 09:50

Ljudi, ja predala papire! Čekam da me zovu iz Novog Sada na komisiju.
Spremna sam na svakakve komentare od strane komisije. :twisted:

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Igor77 » 24 Oct 2012, 11:59

evika wrote:Ljudi, ja predala papire! Čekam da me zovu iz Novog Sada na komisiju.
Spremna sam na svakakve komentare od strane komisije. :twisted:
Na komisiju se čeka mesec-dva pa onda još toliko na rešenje...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply