Posao i invalidska penzija

Informacije u vezi sa radom, zapošljavanjem i invalidskom penzijom obolelih od IBD-a.
evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 25 Oct 2012, 11:15

Pa , ja imam vremena da čekam....

User avatar
Лепосава
Posts: 27
Joined: 03 Sep 2011, 22:21

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Лепосава » 25 Oct 2012, 21:04

Мене је комисија прогласила неспособном за самосталан живот и рад (Крон са перианалним фистулама) пре 3 године, у мојој 25. години. Цака је, ако сам добро разумела, да уколико имаш Кронову болест од 15. године живота (или раније) аутоматски остварујеш право на пензију, као ја (ту информацију сам сасвим случајно добила у Немањиној). Додуше, и поштено сам награбусила са злом званим фистуле и Кроном уопште.
Ако не остварујеш тако право, дижи кредит и реши проблем - нисмо од јуче... :roll:
Углавном, не можеш да конкуришеш за своју (а не породичну пензију) уколико имаш мање од 5 година радног стажа. За остваривање права на породичну пензију није потребно имати ни дан стажа.
Није ми ништа.

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Suvi_vrat » 25 Oct 2012, 22:21

Malo mi je nejasno (slabokontajući sam :lol: ).
Vama su rekli da ako ste imali kron pre 15. godine, da automatski imate pravo na penziju nakon pet godina radnog staža?

Kao što olimpiski šampioni i zaslužni sportisti imaju automatsku penziju od 40. godine? (šala mala, a prvo pitanje je ozbiljno)

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 26 Oct 2012, 18:43

Imam Kron sa operisanim perianalnim fistulama, sa 10 godina radnog staža. Bolujem od devetnaeste godine. Bogato ću ih "nagraditi" sa usput stečenim drangulijama koje idu uz Kron! Tu mislim na komisiju naravno!

User avatar
Лепосава
Posts: 27
Joined: 03 Sep 2011, 22:21

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Лепосава » 27 Oct 2012, 22:15

Suvi_vrat wrote:Malo mi je nejasno (slabokontajući sam :lol: ).
Vama su rekli da ako ste imali kron pre 15. godine, da automatski imate pravo na penziju nakon pet godina radnog staža?

Kao što olimpiski šampioni i zaslužni sportisti imaju automatsku penziju od 40. godine? (šala mala, a prvo pitanje je ozbiljno)
Остварила сам право на породичну пензију јер имам Кронову болест од 15. године живота. Иначе, нисам имала ни дан стажа.
Е сада, не знам да ли је неопходно имати минумиум 5 година стажа уколико имате болест од 15. године живота за стицање сопствене пензије (вероватно јесте, јер не знам на основу чега би обрачунавали износ), али за стицање права на породичну није потребан радни стаж.
Није ми ништа.

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 09 Nov 2012, 08:41

Poslovica kaže: "Ko čeka taj dočeka!"
E pa dočekala sam. Poziv naravno. Ostalo ćemo videti...?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Skipper » 10 Nov 2012, 08:42

evika wrote:E pa dočekala sam. Poziv naravno. Ostalo ćemo videti...?
Eva,

Samo mogu da ti poželim mnogo sreće i strpljenja sa našim komisijama. Držim ti 'fige' da sve prodje, onako kako tebi najviše odgovara! :)

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 10 Nov 2012, 12:39

Hvala Skippere!

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Posao i invalidska penzija

Post by Igor77 » 13 Nov 2012, 08:57

Bio sam ja sa tatom pre 2 nedelje na komisiji. Ako si dobila poziv da dodjes negde kod stanice, ulica dr ALeksandra Kostica, onda mozes ocekivati da ces ici na pregled kod gastroa, posto tu imaju doktore svih specijalnosti. Posle toga cekas resenje, opet 45 dana :roll: . U svakom slucaju srećno!
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Posao i invalidska penzija

Post by evika » 14 Nov 2012, 18:01

Treba da idem u ulicu Žitni trg br. 3. Hvala. Sreća će mi trebati u svakom slučaju!

Post Reply