Priprema za kolonoskopiju

Procedure i pregledi za utvrđivanje bolesti
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Priprema za kolonoskopiju

Post by Igor77 » 26 May 2011, 14:40

Otvorio sam ovu temu jer sam do sad prošao 7 kolonoskopija i otprilike 6 različitih metoda pripreme. Uvek mi je priprema dosadna i mučna. Do sad sam išao uvek od radikalnih do mirnijih metoda pripreme za pregled.
Gorka so, 2 dana - nije mi jasno da to još uvek neko koristi, gadno i meni rasturi ceo stomak
Ricinus 2 dana - ok mi je ali mislim da nije efikasno
Dulcolax 4 tablete + 1/2l Sena i Becunis čaj, 2 dana - najblaža varijanta, jedino što traje
Fortrans 2 kesice u 2l vode ujutro i uveče, 1 dan - slatko-slan ukus ali priprema traje jedan dan tako da se može istrpeti. Najbolja priprema ikada.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by Gile » 26 May 2011, 18:39

3 kolonoskopije i svaki put priprema sa Fortransom. Najneukusnija zamisliva stvar ali mi je lakse sad kad cujem da ima i gorih. :D

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by Igor77 » 27 May 2011, 07:42

Ja malo razladim Fortrans, onda mi nekako lakše, nije mi toliko ukus gadan. Nije to toliko gadno nego kad moraš 2l da saspeš u sebe... i pivo bi teško išlo :)
Probaj gorku so, dovoljno je par kapi da se zgroziš a kamoli da piješ 2dl na eks. Fortrans je za uživanje, zabodeš kišobrančić u čašu i teraš. Ja sam ga kombinovao sa sokom od jabuke.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

LanA89
Posts: 16
Joined: 20 May 2011, 13:36

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by LanA89 » 29 May 2011, 17:07

"Fortrans je za uživanje, zabodeš kišobrančić u čašu i teraš. Ja sam ga kombinovao sa sokom od jabuke." Upravo tako.. 1l soka od jabuke na 2l rastvora sa Fortransom. Prva čaša koju sam popila bez soka je bila odvratna. :roll: ovako je podnošljivije. Creva se super očiste uz pomoć Fortransa i nisam imala grčeve.

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by Gile » 30 May 2011, 02:05

Meni rekli najvise casa soka od jabuke da razbijem ukus. :D

Sledeci put ima da pravim koktel! 8-)

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by Igor77 » 31 May 2011, 08:18

Iovako uz ona 2l Fortransa treba uneti još bar 2l bistre supe ili soka (samo da nije obojeni sok, višnja, borovnica i sl). Ja kombinujem supu u kocki i sok od jabuke koliko god mogu tokom pripreme.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

gazdagolja
Posts: 3
Joined: 11 Aug 2011, 12:48

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by gazdagolja » 22 Sep 2011, 01:10

Dan pre pregleda:
- u 08h popiti dve tablete Dulcolax ili Panlax
- u 16h popiti jos dve tablete Dulcolax ili Panlax
- u 20h popiti ceo sirup Fortelax i 0,5l vode odmah posle sirupa
- u 20h pripremiti 2l rastvora Fortransa ili gorke soli, odnosno salinicnog praska i ostaviti da odstoji celu noc
Jesti samo tecnu hranu.
Mada verujem da nece biti problema ako toga dana uzmete za dorucak: margarin, marmeladu, palentu, jogurt, caj. Za rucak: bistru supu s rezancima, krompir pire. Za veceru: vocni jogurt, voce iz kompota, puding, caj, sok.

Dan pregleda:
- od 06h do 08h popiti 2l pripremljenog rastvora
Ne jesti nista.
Sa ovakvom pripremom nisam imao problema, oba puta. Gledajte samo da vam toalet bude blizu i prazan :mrgreen:
"Nije ovo najgore sto nam se dogadja" - Ljuba Tadic (Bure Baruta)

ringispil_etc
Posts: 12
Joined: 14 Jun 2011, 01:50
Location: Beograd

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by ringispil_etc » 24 Sep 2011, 23:07

Fortrans sa cedevitom...bolji je od jabuke, koja mi se smucila bas zbog fortransa :?
gazdagolja wrote: - u 20h pripremiti 2l rastvora Fortransa ili gorke soli, odnosno salinicnog praska i ostaviti da odstoji celu noc
a zasto fortrans da odstoji celu noc?

gazdagolja
Posts: 3
Joined: 11 Aug 2011, 12:48

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by gazdagolja » 25 Sep 2011, 21:20

ringispil_etc wrote:Fortrans sa cedevitom...bolji je od jabuke, koja mi se smucila bas zbog fortransa :?
gazdagolja wrote: - u 20h pripremiti 2l rastvora Fortransa ili gorke soli, odnosno salinicnog praska i ostaviti da odstoji celu noc
a zasto fortrans da odstoji celu noc?
Ok, verovatno rastvor Fortransa ne mora da odstoji cele noci. Dovoljno je lepo ga razmutiti neposredno pre konzumiranja.
Izvinjavam se, ja imam pisano uputstvo za salinicni prasak(gorka so), pa sam to preneo i na Fortrans :roll:
"Nije ovo najgore sto nam se dogadja" - Ljuba Tadic (Bure Baruta)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Priprema za kolonoskopiju

Post by janim08 » 17 Oct 2011, 22:33

Da li je neko radio kolonoskopiju u analgo-sedaciji i kako je bilo?

Post Reply