Alergija na gluten

Procedure i pregledi za utvrđivanje bolesti
Post Reply
licolu
Posts: 18
Joined: 10 Aug 2011, 07:48

Alergija na gluten

Post by licolu » 18 Apr 2012, 14:48

Posto se o ovome pisalo na drugim stranicama, interesuje me da li neko zna gde se u Srbiji i na koji nacin moze odrediti da li je neko alergican na gluten? Koliko sam ja video uglavnom se pojavljuje analiza netolerancije na hranu, ali koliko kapiram to je vise za ljude koji imaju problem sa gojaznoscu, a ne za nas.
pozdrav

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: Alergija na gluten

Post by Runja » 18 Apr 2012, 17:37

E, bas sam se ozbiljno bacila na to da pokusam da resim tvoj problem (imala sam malo slobodnog vremena) i.............USPELA SAM!
Testiranje na celijakiju radi laboratorija Belladona u Zemunu - Kosovska 16 (kod zemunske opstine), tel. 2615-515 i 316-46-57. Cena je 3960 din. + 100 din vadjenje krvi. Rekli su mi da je bolje raditi na prazan stomak (iako ne mora) i da rezultati budu gotovi istog dana, ako se dodje rano ujutro.
Eto, a ti ih pozovi, pa pitaj sve ostalo sto te zanima.

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: Alergija na gluten

Post by Philthy McNasty » 18 Apr 2012, 17:45

Netolerancija na gluten moze izazvati Celiac disease , ne znam kako se to zove na srpskom (ako uopste i postoji neki naziv) . Netolerancija na hranu i gojaznost bas i nemaju neke veze.
Postoje vise vrsta testova na alergije/netoleranciju na hranu, uobicajeni je test koze a postoje i tzv Specific Allergen imunoglubulin IgE i IgG testovi (uzorak krvi) koji bi trebalo da daju malo jasniju sliku , vise o tome http://www.rmalab.com/index.php?id=18

Ne znam da li se ovi testovi sprovode u Srbiji, cela stvar je malo komplikovana i ovde u Kanadi jer su ovi Ig testvoi dosta skupi pa se sve svodi na to da li neko ima srece sa lekarim koji nerado daju upute za slicne stvari ne bi li ustedeli novac drzavi i obicno rade jeftinije testove koji mogu dati negativne rezultate a da to ujedno nije i relano stanje, pominjao sam test na kandidu koji je prilicno nepouzdan a sretni ste ako uopste i nadjete lekara konvencionalne medicine koji zna sta je kako se tretira kandida jer , koliko znam, vecina i ne priznaje candidiasis za neko (ozbiljno) stanje koje zahteva bilo kakav tretman.

Pre izvesnog vremena sam bio kod naturopath lekara koji je vec u prvoj seansi predlozio poseban test na Celiac ali nisam to radio jer sam u to vreme vec bio na SCD nekih 5-6 meseci pa sam test ne bi bio validan jer ne bi registrovao gluten koji nisam ni konzumirao.

Pitaj lekara da li moze da sprovede neki od pomenutih testova, ne ovaj preko koze, a najbolja stvar je da , ako ne mozes konkretno da uvtrdis netolarenciju na gluten, prekines sa konzumiranjem istog i vidis da li ima nekakvih poboljsanja, o tome sam pisao nasiroko u temamam na SCD , dijeta je upravo skoncentrisana na gluten i laktozu a poenta je u tome da skoro polovina svetske poulacija ima u odredjenoj meri netoleranciju/alergiju na pomenute supstance.


EDIT: Evo, Runja me pretece za koji minut sa odgovorom .......... u svakom slucaju uradi test na Celiac.
Kron je proslost .....

licolu
Posts: 18
Joined: 10 Aug 2011, 07:48

Re: Alergija na gluten

Post by licolu » 20 Apr 2012, 11:50

hvala ljudi,
sad cu malo da se aktiviram po ovom pitanju
pozdrav

Post Reply