Seton drenaža

Staanka
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2019, 04:10

Re: Seton drenaža

Post by Staanka » 15 Feb 2019, 05:39

andreinseton wrote:Tako su i meni rekli da se nije stvorila fistula, a na kraju kraljica velicine 12 cm kao sto sam i navela. Meni je konstantno isao sekret iz operiranog apcesa tako da je to prvi znak fistule kako su mi rekli. Ako je u pitanju samo apces on se kroz nekoliko mjeseci zatvori i stvar je gotova kod mene se napravila na povrsini zatvoreni tanki sloj koze međutim cijelo vrijeme je sekret izlazio. Tako da ako imate isti problem fistula je zasigurno

Pozdrav , zelim i ja da se pridruzim ovoj temi , na zalost vidim da vas ima dosta i da nisam jedina. Prije mjesec dana sam pocela da osjecam bolove oko anusa i pojavi mi se bolna izraslina , odem doktoru koji mi da kremu za hemoroide i ... odem kuci , dva dana krema uopste nije pomagala. Odmah tu vidim da je vrag salu odnio . Dobijem temperaturu 39 , bas jake bolove , zavrsim u hitnoj i smjeste me odmah u bolnicu . Dijagnoza perianalni apces. Hitno mi urade inziciju , posle toga mi je odmah bilo lakse. Onda svakodnevno guranje tampona u ranu , kako bi se zatvarala iznutra. Sjedenje u slanoj vodi . Medjutim , sad posle dvadeset i kusur dana meni jos uvek curi kao gnoj iz te rane ,mlijecno -zuckaste boje. Jos uvek se nije zatvorila. Sto je postalo malo sumnjivo . Javila se sumnja da sad mozda imam i fistulu . :(
Zamolila bih vas ,ako ima neko da mi napise koliko je vremena trebalo da vam zaraste apsces i koji su simptomi fistule? Idem uduce sedmice doktoru ali sam u strahu . Pa me zanima sta vi mislite o tom ? Imala bih par pitanja ako ima neko da mi odgovori . Hvala unaprijed i izvinjavam se na ovako dugom postu .

Maris
Posts: 3
Joined: 07 Feb 2019, 16:49

Re: Seton drenaža

Post by Maris » 16 Feb 2019, 00:15

Andreinseton-hvala, i ja mislim da je fistula samo sto je problem sto curi 2 dana pa iducih 10 nista, nema pravila, a stvarno bih voljela to rijesiti a da ne moram na MR ponovno. Mislim da cu se vratiti dr.koji je radio inciziju apscesa pa makar trebala seton. Ovo je psihicko mucenje iz dana u dan...
Staanka- posto sam imala 2 puta apsces i tek nakon drugog se stvorila fistula mogu reci da je nakon prve op.curilo mj.dana i nakon toga nista 2,5 god. Znaci doslovno sam zaboravila da sam to imala. Drugi puta je curilo tj.dana i gotovo, s tim da sad povremeno curi nakon 3 mj. i ocito je fistula. Dvadesetak dana sto navodite je ok, mislim da je prerano da se zna je li to sad fistula, a i bolje je da to iscuri kolko treba nego da se rana prerano zatvori i onda opet apsces.

Staanka
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2019, 04:10

Re: Seton drenaža

Post by Staanka » 16 Feb 2019, 03:26

Maris , hvala na odgovoru. Vidim da se vecini ponavljaju apcesi ...danas sam primjetila pored rane koju imam da se formirao jos jedan :shock: manji, i sam se otvorio i iz njega curi gnoj. ... sad sam tek u soku...
Da li su vama doktori rekli razlog zasto to dobijate? Ja sam negde procitala da ukoliko nije dobro dreniran apsces moze tako povremeno da curi ... sto onda vremenom dovodi do fistule. Moguce da kod vas jos nije doslo do toga. .. Da li ste radili neke preglede ? Vidim da ste spomenuli MR. Na koji nacin se uopste ustanovi da li neko ima fistulu ili ne ?

Maris
Posts: 3
Joined: 07 Feb 2019, 16:49

Re: Seton drenaža

Post by Maris » 16 Feb 2019, 12:40

Staanka wrote:Maris , hvala na odgovoru. Vidim da se vecini ponavljaju apcesi ...danas sam primjetila pored rane koju imam da se formirao jos jedan :shock: manji, i sam se otvorio i iz njega curi gnoj. ... sad sam tek u soku...
Da li su vama doktori rekli razlog zasto to dobijate? Ja sam negde procitala da ukoliko nije dobro dreniran apsces moze tako povremeno da curi ... sto onda vremenom dovodi do fistule. Moguce da kod vas jos nije doslo do toga. .. Da li ste radili neke preglede ? Vidim da ste spomenuli MR. Na koji nacin se uopste ustanovi da li neko ima fistulu ili ne ?
Kada imate kontrolu kod kirurga? Svakako je bolje da curi nego da se zatvori prerano. Sigurno imate puno upitnika iznad glave, imam ih i ja dandanas i nisu mi jasne neke stvari. I u bolnici i privatno su mi rekli da ne znaju uzrok, Chronovu bolest nemam. MR je trazio kirurg koji bi to privatno operirao, nije siguran gdje ide kanalic a na magnetu se nista ne pokazuje jer trenutno ne curi tako da sam opet na pocetku. Inace sam samo isla kod kirurga/proktologa bez dodatnih pretraga. Ne znam kako ostali ali tesko je zivjeti u strahu kada i hoce li se apsces opet stvoriti i tu se ne moze puno utjecati...

Staanka
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2019, 04:10

Re: Seton drenaža

Post by Staanka » 18 Feb 2019, 05:14

Maris , hiljadu upitnika a nijednog odgovora ... isto se osjecam kao i vi ... Doktori takodje ni meni nisu dali nikakve odgovore od cega to moze da nastane ... a nisu radili ni bilo kakve preglede. Isla sam na kontrolu , rekli su mi sto i vi , dobro je da curi da se ne zatvara. jos je rano da se bilo sta zna. Sad isto mogu da cekam i da se nadam da mi se nece ponoviti ... Na internetu sam vidjela da neke bolesti crijeva kao sto je Chronova , mogu to da prouzrokuju ... Kako da znam imam li nesto ako me niko ne uputi na bilo kakav pregled. ..

andreinseton
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2019, 01:17

Re: Seton drenaža

Post by andreinseton » 18 Feb 2019, 11:46

Meni su rekli da moram napraviti gastroskopiju i kolonoskopiju da se vidi postoji li uzrok mog apcesa. Međutim rekli su i da sam vjerojatno samo sklona tome pošto ne osjećam nikakve tegobe u crijevima i nemam problema sa stolicom i zatvorom. Jednostavno jos ni sami lijecnici ni medicina nije otkrila iz kojeg razloga dolaze apcesi i fistule te kako ih sprijeciti. Kako navodite da vam apces curi vec 20ak dana nakon op. to je sasvim normalno. Vjerojatno ce vam i doktor na kontroli reci da je ok sto curi jer se drenira. Tako su i meni na pocetku rekli pa mi je doktor samo na odlasku uzviknuo da je mogucnost 99% dobivanja fistule i poslao me doma. Prvo sam sama mjesecima otkrivala sto je fistula ali ok... moj seton je tu i volim ga jer je udoban postao nakon mjesec dana i ne osjetim ga. Povlacenje ne boli, strah me skinuti ga jer se bojim povratka bolesti ali mi je drago sto necu vise imati strani predmet tamo gdje ne pripada

Staanka
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2019, 04:10

Re: Seton drenaža

Post by Staanka » 19 Feb 2019, 08:04

Andreinseton hvala na odgovoru ... tacno su mi tako rekli . I koliko sam shvatila vecina apcesa uglavno zavrsi fistulom . I ako to doktori nece da kazu odmah . Meni su rekli da sacekam 3 mjeseca , ako i dalje curi tek onda ce me poslati da mi utvrde da li imam fistulu . Koliko ti dugo nosis seton ? Kako to uopste izgleda ako mozes da mi objasnis?

andreinseton
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2019, 01:17

Re: Seton drenaža

Post by andreinseton » 21 Feb 2019, 14:05

Staanka wrote:Andreinseton hvala na odgovoru ... tacno su mi tako rekli . I koliko sam shvatila vecina apcesa uglavno zavrsi fistulom . I ako to doktori nece da kazu odmah . Meni su rekli da sacekam 3 mjeseca , ako i dalje curi tek onda ce me poslati da mi utvrde da li imam fistulu . Koliko ti dugo nosis seton ? Kako to uopste izgleda ako mozes da mi objasnis?


Ispricavam se sto odgovaram tek sad .. dakle moj seton je nalik malo cvrscoj kuhinjskoj gumici i narancaste je boje.. uvezen je preko cmara u otvor rane perianalno te povezan u nekoliko cvorova. On je sasvim ugodan i nije bolan nakon sto rana od operacije zacijeli. Dakle kao jedna spagica viri iz otvora u koži i ona se svaki dan mora povlaciti i mrdati kako bi fistulu izvukla iz misica sfinktera. Nemojte se bojati setona on je gadan prva 2 tjedna nakon operacije jer je neprirodno da imate tako nesto u sebi ali naviknete se jako brzo i ne osjecate da je tu vjerujte mi. Ja ga imam vec mjesec i pol dana navodno da ga moram nositi do 4.4. Ove godine i onda skidanje. Strah me skidanja bojim se da se jos nije dreniralo do kraja jer moja rana jos uvijek jako curi

Staanka
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2019, 04:10

Re: Seton drenaža

Post by Staanka » 25 Feb 2019, 09:50

Hvala na odgovoru i opisu svega. Od doktora je tesko bilo sta saznati. Ja sam se prvi put sa ovim susrela sad , jako malo o tom svemu i pise na internetu.....koje si preglede radila kako bi ti ustanovili fistulu? Da li te fistula boljela kad si je dobila?

Nenadd
Posts: 1
Joined: 29 Mar 2019, 15:42

Re: Seton drenaža

Post by Nenadd » 29 Mar 2019, 16:00

Pozdrav svima! Vidim da ima skorašnjih objava, pa ajd da se priključim. Sa debelim crkvom se borim od kad znam za sebe. Pogrešne dijagnoze sve do 98-e god. Prof. (tada doc.) Krivokapić ustanovio Hirsprungova bolest. Te 98-e prva operacija sa privremenom ileostomom, u medjuvremenu priraslice, strože...zatvaranja pa otvaranja stome, da bi pre 5 god urađena kolostoma trajna. I pre tog zadnjeg zahvata sam imao fistulu koja nekad miruje nekad curi (najčešće) nekad zacepi pa otekne do vel lešnika. Kanim se da odem da uradim i to, ali jednostavno NE SMEM. Prvo što sam mislio da sam stomom rešio sve, jedva sam se i na to odlučio, 2. Kad dodjem na prvu hiruršku kao da sam sa godišnjeg odmora se vratio, pozdravljam se sa kompletnim osobljem. 3. Za mojih bar 10ak bitisanja tamo od po 2-3 dana pa i do 2 meseca, upoznao sam bar 25 ljudi koji su kroz velike muke prošli kroz oporavak od te male intervencije. Bar sam se izjadao malo ako ništa. Veliko iskustvo imam, ako nekom mogu pomoći savetom biće mi drago. Pozdrav!

Post Reply