SCD - Specific Carbohydrate Diet

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 01 Dec 2011, 18:14

Golub wrote:Bilo bi sjajno kad bi pomenute knjige postojale na srpskom... Ako neko nekad naiđe na njih, nek javi.

I kakav je stav prema prženoj hrani u ovoj dijeti?
Na zalost nisam nasao nista slicno na srspkom.
Przena hrana je ok, ne u pocetku na bazicnoj dijeti , kasnije nema nikakvih problema. U pocetku se preporucuje izbegavanje masne hrane jer se masti teze vare , medjutim ja recimo dosta konzumiram (domace) slanine i nemam nikavih problema.
Treba paziti sa vocem koje ima dosta secera, jedna banana dnevno, neki kolac, i tome slicno .......... http://www.carbohydrate-counter.org/ , ovde imate listu namirnica sa sadrzajem UH na 100g, ne pralaziti dnevnu "dozu" od recimo 50-70g . Odredjene vrste povrca imaju dosta UH i tu treba biti obazriv.
Kron je proslost .....

Golub
Posts: 20
Joined: 11 Aug 2011, 20:02

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Golub » 16 Dec 2011, 01:05

Philthy,
kakvo ti je iskustvo sa SCD hlebom? Vredi li se upuštati u avanturu pravljenja?

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 22 Dec 2011, 00:55

Golub wrote:Philthy,
kakvo ti je iskustvo sa SCD hlebom? Vredi li se upuštati u avanturu pravljenja?
Nisam pravio hleb ali pravim kolace tog tipa, znaci sve isto s tim sto dodam meda i malo suvog grozdja i bananu, u principu je ista stvar.

Kad si vec pomenuo hleb, jedan interesantan clanak (pominjao sam gluten i lektine) u vezi toga
http://www.lewrockwell.com/mercola/mercola153.html


Kako napreduje dijeta? Ima li nekakvih znakova poboljsanja?
Kron je proslost .....

Golub
Posts: 20
Joined: 11 Aug 2011, 20:02

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Golub » 30 Dec 2011, 15:23

Ide... ide nekako.

Nego, vidim da se spominje negde 72 grama UH dnevno... Ali ne spominje se na svim sajtovima. Koliko ti dnevno trošiš?

mst
Posts: 2
Joined: 14 Feb 2012, 14:32

Re: Pomoć oko ishrane

Post by mst » 14 Feb 2012, 15:34

Zdravo svima imam 17 godina imam UC od 2010 godine. Sve je pocelo novembra 2010 godine kada sam imao ucestale prolive i skroz bordo boje stolicu koja je trajala sve do kraja decembra te godine
Otisao sam kod pedijatra ali ona je rekla da to je to samo pigmentacija i da uzmem probiotic i da ce da prodje,ali nije proslo.29 decembra mi je stolica bila skroz krvava i bilo je uzasno.Otisli smo kog gastroenterloga i konstatovali su UC.
15 Januara uradjena mi je kolonoskopija i utvrdjeno mi je pancolitis ( upala celog debelog creva).Onda su pocele temperature, pa nocne stolice po 10 i vise,i na kraju sam otisao za Beograd, KBC Zvezdara gde me je lecilo veliki broj strucnjaka,Dr Danijela Bojic i Dr Njegica Jojic.Probao sam razne dijete ali jedno od najblojih koje mi stvarno pomaze jeste SCdieta Specific Carbohydrate Diet
evo link pa neka pogleda svako ali je na engleskom
To je dijeta ciji je cilj da izgladnjuje lose bakterije u organizmu koje se hrane i napreduju od secera i skroba i one izazivaju bol, grceve, krvarenje itd
U sustini je to dijeta bez zitarica(sve vrste),bez laktoze (mlecnog secera) i bilo koje vrste secera osim ( meda)
cilj je da se izbegavaju polisaharidi koji se tesko vare , a da se uzimaju monosaharidi iz voca, povrca.
Namirnice koje su dozvoljene i koje nisu dozvoljene nalaze se na vebsajtu http://www.breakingtheviciouscycle.info/
pa pogledajte svi
Stvari koje su dozvoljene su npr:
Meso( bez aditiva) piletina,govedina,svinjetina ( ali nemasni delovi),curetina,riba
Sirevi koje su dovoljno stari gde nema laktoze
Voce skoro sve vrste
Povrce osim onog koji ima puno skroba kao krompir,pirinac,paskanat, itd
Domaci jogurt
Jaja
Bademi,orasi
itd
Svi koji imaju sta da me pitaju oko dijete reci cu im i rado pomoci
jer mi je ova dijeta promenila zivot.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Igor77 » 27 Mar 2012, 12:38

Našao sam jedan članak o SCD.
Par zanimljivih delova:
There may be thousands of people whom the diet helped, he adds, but how many other thousands are not being heard from who have had no relief from the diet? "In my experience," says Dr. Loftus, "for every patient I see who tried the diet and it worked, there are three to four others who tried it and it didn't work."
O predispoziciji:
Additionally, doctors are asking whether there is something biologically different about the patients who have responded favorably to the SCD, or to any treatment. After all, some people do well on biologic therapy, while others respond better to immunomodulators such as methotrexate, azathioprine, or 6-MP, and still others experience spontaneous remission without drugs. In other words, is the success of any treatment, pharmacological or non-pharmacological, dependent on an individual's genetically determined disease sub-type?
O ispitivanjima:
"Studies are expensive and someone has to pay," Dr. Loftus says. Most clinical studies in this country are funded by pharmaceutical companies, he notes, and since there's no potential drug at stake with this diet, it would be difficult to find the funding. Another challenge is designing such a study. For instance, he asks, how would you determine the comparator diet so that the results of the trial weren't tainted by investigator or patient bias?

U svakom slučaju vredi pročitati.
http://www.ccfa.org/about/news/scd
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 27 Mar 2012, 18:02

Procitah prvih par pasusa i odmah naleteh na predrasude i jednu neistinu koja upada u oci, a to je kako je dijeta opasna!? Valjda bi se od `94 , skoro 20 godina posle, nasao neki slucaj koji potvrdjuje ovu tezu. Nisu nas udostojili iti jednog primera.

Dr Heller kaze - Excluding starchy vegetables and grains eliminates dietary sources of short-chain fatty acids, the preferred fuel source for colon cells, he says. "This is important because without that fuel source, those cells don't function as well."

Doco, a sta je sa Eskimima/Inuitima, plemenima iz Severnog Sudana koji iskljucivo zive na kamiljem mleku (5 l. na dan , 5+% masnoce), polinezanskim narodima koji konzumiraju 60% masti baziranih na kokosovom ulju …itd……… pa jadnici bi izumrli do sada po vasim teorijama.

….“it's hard to recommend this or any diet." - kaze dr. Loftus, verovatno nastavak sledi, ziveli lekovi!

“Most doctors, however, want to see well-designed, randomized controlled trials involving large numbers of people, in which one group follows the diet, one group follows a different diet or no diet, and the results are compared, before recommending a particular treatment. Those studies just don't exist yet.”

Notorna laz. Postoje itekako …….. samo neko ne zeli da se to zna.

“Dr. Bousvaros warns, however, that imposing such a restrictive diet on a child could be psychologically stressful.”

Ali je zato ok da se petomesecne bebe vakcinisu protiv Hepatitisa B (cvrc!) koji kao i AIDS se prenosi iskljucivo putem krvi/seksualnog kontakta. Ili je ok da se dete u USA do 3-4 godine starosti vakcinise ukupno 35 puta (skoro sve vakcine sadrze zivu - Hg) kada imuni sistem jos uvek nije formiran. Ili je mozda on jedan od onih koji prepisuje statin "lekove" deci od 10-tak godina za snizavanje holesterola - najnovija idiotarija iz Pfizer kuhinje.

Kad god nema resenja za neku bolest medicina se `vata genetike pa se u ovom slucaju postavlja logicno pitanje, od koga smo mi to nasledili kada su IBD bolesti relativna novina, pre drugog rata to skoro da nije ni postojalo, sto ce reci da smo samo za 1-2 generacije poceli rapidno da nasledjujemo bolesti.

Cudno, covek obitava na planetni milionima godina i odjednom svaki treci amerikanac za samo 50-60 godina boluje od jedne od autoimunh/degenarativnih/hronicnih bolesti.
Kron je proslost .....

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Igor77 » 27 Mar 2012, 18:48

Postavio sam članak da bi ljudi dobili potpuniju sliku cele priče, a ne da bismo zalazili teorije o svetskim zaverama itd. Izložio si dijetu i to je super, da pomogne jednom samo pacijentu je odlična stvar. Jednostavno, pusti ljude da odluče kako da postupaju, što više opcija imamo tim bolje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 27 Mar 2012, 21:49

Nemam ja nista protiv toga sto si postavio ovaj clanak. Ja sam se samo kriticki osvrnuo na mnoge propuste/neistine/insinuacije u navedenom tekstu. Ovekve stvari su opste poznate, ja samo pokusavam da zagolicam mastu i pokazem da postoji druga strana price. Teorije zavere cu ostaviti za one koji se time bave, ja iznosim cinjenice i na osnovu istih pokusavam da zdravim razumom/dedukcijom dodjem do odredjenog zakljucka.

Kada pominjemo teorije zavere trebalo bi da znamo sta konkretno iste znace. Ta floskula se previse cesto upotrebljava od istih onih koji zele da od necega naprave teoriju zavere jer nemaju adekvatan odgovor.

Dacu jedan primer, teorija zavere bi bila da sam ja samo posumnjao/nagadjao da se deca u USA vakcinisu sa 35 razlicitih koktela do 3-4 godine starosti i da u istima postoje nekakve tajne supstance (Hg ili nesto slicno) ali u ovom slucaju je to cinjenica , u vecini USA saveznih drzava je vakcinacija OBAVEZNA i prosto dete ne moze pohadjati skolu bez dokaza o vakcinisanju. Da vakcine sadrze Hg je takodje cinjenica koju ne pobijaju ni zvanicni organi. Smrt petomesecne bebe samo par sati posle hepatitis B vakcine sigurno majci tog deteta nije teorija zavere , jedan od nedavnih slucajeva koji se desio u USA.

Kao sto sam i ranije rekao, svako ce sebi izabrati put, da li "zvanican" ili alternativan .......... samo dobro uradite domaci zadatak pre nego sto recimo odlucite da vakcinisete dete protiv gripa ili da upalu uha kod petogodisnjed deteta "lecite" antibioticima (hint: 3% hidrogen peroksid).
Kron je proslost .....

velicina11
Posts: 14
Joined: 10 May 2012, 16:40

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by velicina11 » 11 May 2012, 14:54

U 20-toj godini su mi otkrili Krona i tada su mi hiruski uklonili 8cm tankog creva, u naredne 2 god. sam pila sulfsalazin, a posle 11 god. sam bila bez lekova i nikakvih simptoma bolesti, medjutim pre 8 meseci pocinje stomak da me boli, rezultati katastrofa, u bolnici u kojoj sam bila na ispitivanju kazu tanko crevo zdravo, a pojavila su se dva suzenja na debelom crevu od kojih je jedno prohodno a drugo nije, i hiruski su mi odstranili 10 cm neprohodog debelog creva, al doslo je do komplikacija posle operacije pa su me ponovo operisali i stavili privremenu ileostomu koju sam nosila 4 meseca i nakon cega su je zatvorili. Sada se osecam dobro, pijem imuran i nemam nikakve tegobe.
Citala sam na netu o SCD dijeti, cak sam i nabavila knjigu Breaking the Vicious Cycle, pa me interesuje vase misljenje da li u mom slucaju treba uopste da drzim ovu dijetu i koliko dugo....

Post Reply