SCD - Specific Carbohydrate Diet

velicina11
Posts: 14
Joined: 10 May 2012, 16:40

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by velicina11 » 27 May 2012, 17:14

Posle 13 godina remisije aktivirao mi se Kron, doslo je do suzenja debelog creva par cm, odstranili su mi то hiruski i ok sam se oporavila ali posle par dana zaboleo me je stomak, vratila sam se u bolnicu i morali su me opet otvarati jer mi nikako nije bilo bolje, pojavila mi se neka tecnost u stomaku ni doktori ne znaju od cega, sumnjaju na pronizon jer sam ga tada pila i morali su mi staviti ileostomu da bi mi se debelo crevo oporavilo, i na kraju posle tri meseca treca operacija, zatvaranje ileostome….Muke žive, na sreću proslo je i ne ponovilo se više….sada želim jednu duuguuuu remisiju :)

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Skipper » 28 May 2012, 12:15

Velicina11,

Znam da ću sada totalno biti 'off-topic', kada je reč o alternativnim lekovima/terapijama, ali prosto moram da ti poželim zaista dugu i potpuno mirnu remisiju (makar dok se ne pronadje i počne da koristi neki novi lek, koji može u potpunosti da izleči ove naše bolesti! ;) ) Ko prodje tolike muke, makar je zaslužio malo mirniji i normalniji život bez bolova, novih komplikacija i operacija!

Iskreno se nadam da ćeš imati i dosta koristi od ove dijete (SCD)! :)

Srećno i drži se,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Suvi_vrat » 20 Aug 2012, 12:11

Pre par dana sam počeo sa ovom dijetom, pa bih molio iskusnije da mi za početak odgovore na par pitanja:

1. Koliko grama ugljenih hidrata je dozvoljeno na dan?
2. Uvodna dijeta je jako teška. Najviše imam problema sa doručkom. Video sam da je legalan neki sir "Dry curd cottage cheese" , ali ne znam kako da to prevedem, pa vas molim da mi pomognete.
3. Uopšteno, šta jedete za doručak? Dajte mi neku ideju.
4. Jogurt. Koliko vidim kod nas je teško naći startne kulture. Na internetu sam našao ovo: http://www.super-lab.com/SuperLab-Vivolac_145__ . Šta mislite?
I koliko uopšte koštaju te starter kulture? Da li se svaki put kada se pravi jogurt moraju ubacivati nove startne kulture, ili kako...?

Unapred hvala.

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 20 Aug 2012, 18:09

1. Sto manje to bolje, SCD je nista drugo nego anti-candida dijeta ciji je cilj upravo “izgladnivanje” ovih patogena cija su osnovna hrana prosti seceri. Da bi ubrzao celu stvar bilo bi dobro da ubacis neki od protokola suzbijanja candide kao sto je origano ulje, grejpfrut seed extract , a ako stomak moze da ti podnese sodu bikarbonu to bi bilo odlicno, opisao sam postupak u temi o sodi bikarboni i kako se uzima. Ako jos uvek imas dijareju verovatno ce ti SB jos pogorsati situaciju pa to ostavi za kasnije kada ti se stanje malo popravi. Takodje, mozes uzimati jednu kasicku extra virgin hladno cedjenog kokosovog ulja posle svakog obroka, isto ima anti-fungal i ujedno anti- inflamatorno dejstvo.

2. Nemoj se previse opterecivati sa svim namirnicama sa liste, ako ih ne mozes nabaviti jednostavno ih neces konzumirati, nadji nesto drugo sa liste. Od sireva mozes koristiti sve tvrde varijante koje su fermentisane 30 ili vise dana, imas spisak na onoj listi (ne)dozvoljenih namirnica, nemoj koristiti sireve za koje kazu da se samo povremeno mogu koristiti jer isti sadrze odrejenu kolicinu laktoze, bolje je ici na sigurnu varinajtu. Ne znam da li si u mogucnosti da nabavis Grijer (Gruyere) sir, ja ga iskljucivo korstim od pocetka dijete, moze i neka druga varijanta svajcarskih sireva, jedini je problem cena.

3. Za dorucak, jaja, jogurt, banane, neke domace spravljene kolace sa bedemovim brasnom/puterom , kasnije kada se stanje popravi moze ubaciti domacu slaninu (ne u pocetku jer se masti tesko vare). Ako mozes da nabavis avokado , super stvar.

4. Problem startnih kultura za jogurt je taj sto se iste drze u frizideru i nabavka preko interneta bas i nije jednostavna jer bi postarina sa tzv mini hladnjakom bila previse skupa. Sve sto ti preostaje je da nadjes negde u lokalu, nije skupo. Po pravilu bi za svako spravljanje trebalo koristi novu kulturu bakterija, mozes koristiti i deo jogurta od prethodne smese ali u tom slucaju neces imati isti broj bakterija u jogurtu, a to je upravo i cilj da uneses sto veci broj korisnih bakterija. Nemoj koristiti jogurt u pocetku, prvo sredi dijareju, tek kad stolica bude iole formirana.
Kron je proslost .....

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Suvi_vrat » 09 Sep 2012, 22:42

Phility, hvala vam na odgovorima.
Molim vas samo da bacite pogled na link koji sam stavio a tiče se startera za jogurt, da li nešto vredi?
Za sada sam zadovoljan dijetom, daće Bog da izdržim.

Pozdrav

gagaa
Posts: 1
Joined: 11 Oct 2012, 21:30

Re: ulcerozni kolitis

Post by gagaa » 12 Oct 2012, 10:22

Sandra wrote:Da li neko ima iskustva sa jedenjem lignji kod ulceroznog koalitisa i da li se sme koristiti maslinovo ulje i na koji nacin??? Neke preporuke molim vas!!!!
Maslinovo ulje se moze unositi, cak i pomaze kod stanja zapaljenih creva, ali se preporucuje kao prilog salatama ili vec kuvanom jelu da se dodaje , ali ne da se pece na njemu. Zato sto zagrevanjem ulja dobre masti se pretvaraju u lose masti, sto nama obolelima skodi. Ja imam ulcerozni kolitis.
Zelim da kazem svima koji su na ovom sajtu, vidim da o tome niko ne prica, a mislim da ce mnogima da koristi barem sam ja optimista, rec je o SCD dijeti, koju je otkrio slavni americki pedijatar DR.Sidney Valentine Haas jos u prvoj polovini 20 veka, Dr. Has je lecio preko 600 pacijenata sa odlicnim rezultatom-nakon postovanja njegovog rezima najmanje godinu dana rezultat je bio kompletan oporavak bez povratnih efekata. Na zalost #hai end # se u ljudskoj ishrani ne desava cesto (citiram iz knjige), u tom periodu celijaklija nije bila sasvim jasno definisana, veliki broj zapaljenja creva je bio ukljucen u dijagnostikovanju celijaklije i sva ta stanja su bila izleciva u okviru "specific carbohydrate Diet "(SCD). U decenijama koje dolaze celikajlija je definisana kao intolerancija na gluten ili glutenska enteropatija koja je iz ove dijagnoze uknjucila veliki broj razlicitih drugih crevnih poremecaja. kako ce dijeta "bez glutena" bila proglasena efektnom, SCD dijeta je zaboravljena kao zastarela informacija. Dok jedna majka Ilejn Gotsal ocajna da pomogne svom detetu koje je bolovalo od uleroznog kolitisa u i neuroloskih problema , posetila Dr hasa 1958. godine, nakon dve godine koriscenja SCD dijete, njena cerka je izlecena. Zbog uspeha SCD u slucaju njene cerke Ilejn Gotsal je godinama pomagala ljudima koji su oboleli od Kronove Bolesti, Ulceroznog kolitisa, cerijaklija i razlicitih tipova hronicne dijareje.Posvetila je godinama istrazivanju i objavila knjigu "Prekidanje zacaranog kruga", "Do intestilnog zdravlja preko dijete" ( "Breaking the Vicious Cycle", "Intestinal Health Trough Diet"). imate i vise na sajtu: www.scdiet.org, www.breakingtheviciouscycle.com.
Ja sam za ovu dijetu sasvim slucajno hvala Bogu saznala iz knjige "sindrom psihologije i creva" od Dr. Natase Kembel-MekBrajd" koja koristi ovu dijetu u lecenju svojih pacijenata.
Prvi utisak mi je bio malo zbunjujuc, ali kad sam procitala celu knjigu veoma sam optimisticki nastrojena i polako se psihicki pripremam za ovu dijetu, koja je sasvim suprotna od dijete koju nasi lekari savetuju.
Ja cu vam ukratko reci o ovoj dijeti, zabranjeni su sve vrste zitarica i skroba (pirinac, zito, krompir, jecam, kukuruz, i beli secer i sve vrste secera, sem meda, mleko, biljni margarini..)
A dozvoljeno je MESO svih zivotinja (zivinsko, junece, svinjsko, jagnjece,)preporucuje se organsko, kao i sve ostalo, jaja, svo VOCE uknjucujuci i boboce ( ako pacijent ima dijareju u pocetku izbegavati sveze, kad se smiri poceti sa uvodjenjem kuvanog oljuscenog voca, kad stolica postane normalna tada se moze uvesti sirovo voce izmedju obroka.), svo POVRCE bez skroba, sve prirodne MASTI iz mesa( guscja, pacja, svinjska, jagnjeca mast), i puter (ko je tolerantan) za pripremanje hrane jer ne menja svoju hemijsku strukturu pri zagrevanju, mozete naci i nehidrogenizovano kokosovo ulje koje se moze koristiti za kuvanje i pecenje. Izbegavati sva komercijalna ulja, izuzev devicansko hladno cedjenih. Kostunjavi plodovi i semenke, orasi, bademi brazilski orah, kesten, suncokret, semenke bundeve i susam, ne treba da budu peceni, najbolje ih je kupovati u ljusci. MAHUNARKE, suvi beli (mornarski sitan)pasulj, grasak, lima pasulj, sociva, sve ostale mahunarke treba izbegavati zbog previse skroba. Dozvoljene mahunarke trenb potopiti najmanje 12 sati pre kuvanja dobro osusiti i isprati mlazom hladne vode kako bi se ostranile neke stetne materije, pasulj, sociva i grasak treba izbegavati dok se ne smiri dijareja., MED -svaki prirodni med je dozvoljen, PICA- voda 1,5-2 l, sveze cedjeni sokovi, blagi caj i kafa bez mleka, ne istant kafa vec sveze pripremljena.
PROBIOTIK je vrlo delotvoran, i ne steti bolesti. ( preporuceni probiotici, tj. bakterije koje trebamo da unosimo kroz Probiotik, mada ih kod nas pola nema,a to su :Lactobacili, Bifidobacteria, Saccharomyces boulardii, Enterococcus Faecium ili Streptococcus faecalis, Bacillus subtilis i Escherichia coli" Mutaflor" je proizvodi, to je pod vrsta eserihije koli koja vari laktozu, proizvode vitamine K i B grupe, i aminokiseline, proizvode supstance nalik antibioticima koje se zovu kolicini i imaju snazno stimulativno dejstvo na lokalni i celokupni imunitet.
sest meseci je najkraci period potreban da se otkloni patogena flora i da se ponovo uspostavi normalna crevna flora, uz apsolutno postovanje dijete.
RIBLJE ULJE je obavezan deo lecenja
Ja sam vam sad ukratko koliko sam mogla napisala o SCD dijeti iz knjige "sindrom psihologije i creva" od Dr. Natase Kembel-MekBrajd" , a vise o ishrani i dozvoljenim namirnicama mozete naci na sajtovima www.scdiet.org, www.breakingtheviciouscycle.com.
Nadam se da ce ovo nekome pomoci.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Igor77 » 12 Oct 2012, 14:30

Gagaa,

Hvala na savetima i dobro došla. Spojio sam tvoj post na temu o SCD i kao što vidiš ima već 4 strane razgovora o ovoj dijeti. Prilično je tema interesantna i mogu reći da je jedna od posećenijih na forumu. Mislim da bi bilo bi lepo kad bi neko od naših doktora okupio ekipu sa foruma koji koriste dijetu i to na neki način uobličio.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Suvi_vrat » 22 Oct 2012, 11:30

Phility, kako je na Vas uticao SCD jogurt? Da li ste osetili neko poboljšanje obzirom da se unose, kako kažu, blagotvorne bakterije? Tj, da li bakterije iz jogurta deluju kao efikasan probiotik?

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 29 Oct 2012, 06:12

Suvi_vrat wrote:Phility, kako je na Vas uticao SCD jogurt? Da li ste osetili neko poboljšanje obzirom da se unose, kako kažu, blagotvorne bakterije? Tj, da li bakterije iz jogurta deluju kao efikasan probiotik?
Probaj i videces da li ima poboljsanja, trebalo bi. Naravno da su bakterije iz fermentisanog mleka itekako korisne. Za pocetak pocni sa kozijim mlekom ako mozes da ga nadjes, lakse se vari zbog drugacije strukture.

Ja sam pre izvesnog vremena presao na kefir iz razloga sto isti sadrzi vecu kolicinu bakterija a u isto vreme se mnogo lakse spravlja.
Kron je proslost .....

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Zavisa » 06 Nov 2012, 11:34

Zanimljivo je da u bolnici nakon operacije kada pocnete sa ishranom, dobijate pastetu, mesni narezak, margarin, krompir, pirinac, mleko, griz....samo jos nisu poceli kao prilog da nude feferone i da se sve zalije sa koka kolom :)
To mi deluje kao pozivnica u kojoj pise: Vidimo se uskoro.

Sve u svemu, vredi pokusati sa SCD dijetom, ali daleko od toga da cu se sloziti sa tvrdnjom da ova dijeta izlecuje coveka. Svakako da moze u mnogo cemu da pomogne, pre svega zbog cinjenice da se iz ishrane izbacuju stvari koje pogorsavaju bolest, a na kraju krajeva sa njom cemo se i zdravije hraniti.
Isto tako smatram da kada je ova dijeta u pitanju, ne mora da bude toliko rigorozna u smislu da nikada vise ne pojedemo kolac, krompir i slicne stvari koje su na negativnoj listi. Te namirnice mogu da nanesu stetu samo ako se konstantno unose u organizam.

Kao sto rekoh, vredi pokusati, ali bez nekih sigurnih istrazivanja ne mogu da tvrdim da je to resenje za ceo zivot. Ovom dijetom se nece ukloniti uzrok bolesti, jer uzrok jos uvek nije poznat pa je besmisleno govoriti da se moze nesto ukloniti, a da pri tome ne znas sta ukljanjas.

To bih ja opisao otprilike ovako: Pocne cvece da mi se susi u basti, ne znam sta je uzrok tome, ali uradicu nesto od cega ce ponovo procvetati. Pa kako da nateram cvece da ponovo procveta i zivne, ako ne znam sta je uzrok njegovom susenju? Znaci, da bi nesto popravio, izlecio moras pronaci uzrok kvara odnosno bolesti.

Mogu da se slozim ''eventualno'' sa tvrdnjom da dok god covek koristi SCD dijetu moze da bude u remisiji, ali to ne zaci da se covek ''IZLECIO'', jer sta ce se desiti ako prekine SCD dijetu? Ako se podrazumeva da moras ceo zivot da je primenjujes da bi ostao u remisji onda se definitivno ne radi o necemu sto IZLECUJE i to je cinjenica. Svi oni koji su na SCD dijeti, neka pokusaju da je prekinu i da nastave da zive i bez nje i bez lekova pa da vidimo da li ce se bolest vratiti iako nigde nije ni otisla. Ako pricamo o tome da ova dijeta Izlecuje, to onda znaci da ces je koristiti do onog trenutka kada nestanu svi simptomi bolesti i onda ces nastaviti da zivis kao sto si ziveo i pre bolesti. Mislim da je to vrlo malo verovatno. Na kraju krajeva,kada god se pise o SCD dijeti govori se o REMISIJI, a remisija kao sto svi znate, je stanje u kome BOLEST miruje. Znaci jos uvek je tu, nije nestala.

U svakom slucaju, da bi se ovako nesto dokazalo, pacijent mora da koristi pomenutu dijetu, kada nestanu svi simptomi bolesti da je prekine i da se prati njegov zivot....sve do kraja istog. Samo tako se moze sa sigurnoscu reci da ova dijeta ima sposobnost da izleci coveka.

Da me niko ne shvati pogresno, daleko od toga da se protivim ovoj dijeti vec upravo je i ja podrzavam, a na osnovu svega sto je do sada napisano. Sve sto moze da pomogne da bi bolest sto duze bila u remisji je apsolutno prihvatljivo, a to da li se moze ziveti samo sa ovom dijetom ili se moraju uporedo kao preventiva koristiti i neki lekovi to jos uvek ne znamo, ali treba pokusati pa ako se ispostavi da bolest miruje sa koriscenjem ove dijete krenuti sa izbacivanjem lekova iz upotrebe, ali ne odjednom. Zato sam i napisao u jednom od ranijih komentara da se ne bi smela tek tako odbaciti terapija, vec u pocetku da ide uporedo jedno sa drugim, a onda polako poceti smanjivati lekove do konacnog iskljucenja istih. Lekovi poput Imurana se svakako ne smeju odjednom prekinuti da bi se preslo na SCD, jer kako je i receno, dijeta pocinje da reaguje i daje rezultate tek nakon nekoliko meseci, a sta do tada? Zar treba da u tom periodu rizikujemo da se bolest naglo aktivira? Upravo iz tog razloga i preporucujem svima koji se odluce na SCD dijetu da ne iskljucuju odmah terapiju, vec da to rade postepeno.

I sto se tice same dijete, pa ne mozete preko noci promeniti u potpunosti ishranu sto isto vazi i za ostavljanje terapije, jer to moze da predstavlja sok za organizam, a nama to svakako ne treba. Znaci, samo umereno, polako i postepeno i samo na taj nacin mozete da osluskujete svoj organizam.

Post Reply