Kortikostereoidi

dak73
Posts: 20
Joined: 21 May 2011, 20:06
Location: Vrsac

Kortikostereoidi

Post by dak73 » 24 Jun 2011, 11:33

Da li imate iskustva sa drugim KS osim pronisona?

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Kortikostereoidi

Post by janim08 » 24 Jun 2011, 13:53

Ja sam pila budosan, odlican je, nikakvih problema nisam imala. On ima mnogo manje negativnih strana od pronizona. To je strani lek, definisu ga kao glukokortikosteroid.Ali sme da se pije kratko- oko 6 meseci mislim, i razlaze se samo u crevima, postepeno se i ukida, pila sam 8 nedelja po 3, 8ned po 2pa 8 nedelja po jednu. Pozz

hombre
Posts: 18
Joined: 31 Oct 2011, 22:40

Re: Kortikostereoidi

Post by hombre » 01 Nov 2011, 00:20

Cao ja sam na pronizonu vec dve godine bez prestanka na vecim ili manjim dozama iako moze da se dobija samo oko dva meseca.Sad pronizona vise i nema valjda se ugasio taj deo kompanije koji ga je pravio.U glavnom zavistan sam od ks i cim smanjim na 20mg pocinju problemi.Posto ne tolerisem imuran sad sam na nekoj kombinaciji remicade,salizopirin ikortiko 10mg.Inace kad sam pio vece doze kortiko bio sam natecen kao bumbar i jeo sam kao lud.Imam i nus pojave vezane za upotrebu kortiko u vidu osteopaenie/osteoporoza pa sam koristio vigantol ali bez poboljsanja pa su mi dodali i ideos.Inace kortiko je veliko nuzno zlo za gasenje pozara koji kod duzeg koriscenja imaju jos puno nuspojava

maneken14
Posts: 2
Joined: 27 May 2013, 13:42

Re: Kortikostereoidi

Post by maneken14 » 27 May 2013, 14:03

Ja sam dobar period proveo na pronizonu, oko 6 meseci cini mi se. Tada sam se najbolje i osecao. Koliko je pronizon u stvari stetan? Da li bi uzimanje od na pr. 5 godina moglo da prouzrokuje neke druge komplikacije i koje? Moj lekar kaze da ima neke propratne efekte ali da to zavisi od osobe do osobe. Kaze i da neki zive na pronizonu 30 i vise godina, znate li vi za slicne primere?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Kortikostereoidi

Post by Igor77 » 27 May 2013, 15:44

maneken14 wrote:Ja sam dobar period proveo na pronizonu, oko 6 meseci cini mi se. Tada sam se najbolje i osecao. Koliko je pronizon u stvari stetan? Da li bi uzimanje od na pr. 5 godina moglo da prouzrokuje neke druge komplikacije i koje? Moj lekar kaze da ima neke propratne efekte ali da to zavisi od osobe do osobe. Kaze i da neki zive na pronizonu 30 i vise godina, znate li vi za slicne primere?
Znam za obrnuto, da posle godinu i po na kortiko čovek oboli od osteoporoze da popucaju pršljenovi, dijabetes (insulin), degerativne promene na kostima, otečenost, da ne navodim dalje. Posle toga osnovna bolest dođe kao pesma, zato oprezno i što kraće.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

danijela
Posts: 2
Joined: 19 Apr 2013, 11:31

Re: Kortikostereoidi

Post by danijela » 18 Jun 2013, 12:21

Kopirana prepiska iz Chat-a:
danijela « 08 Jun 2013, 15:14 » Cao narode! Ja sam ovih dana pod pritiskom bas,meni je dobro ali povremeno imam krvi i lazne pozive. Da li to znaci da sam pod upalom i sta sledi dalje posto sam pronizon uzimala pre dva meseca. Bojim se da ce doktorka predloziti bolnicu,a ja ne mogu imam dete od godinu dana i nema ko da je cuva. Postoji li nesto drugo da ugasi vatru? Pozdrav!


Skipper « 09 Jun 2013, 11:11 » Samo krv i lazni pozivi ne moraju da znace da imas upalu. Prvo, uradi lab. analize: CRP, sedimentaciju i krvnu sliku! Rezultati ce pokazati da li postoji neka ozbiljnija aktivnost, kada je tvoja bolest u pitanju. Nadam se da ce sve biti unutar referentnih vrednosti, ali ako se pokaze da je bolest aktivna, tj. da imas upalu, najbrze deluju kortikosteroidi. Uglavnom se, sem antibiotika ("Orvagil" i "Ciprocinal") i kortikosteroida, nista drugo ne daje da bi se upala sto pre smirila. Sem "Pronison" tableta, dobri su "Hydrocortisone" i "Dexason", ali ovi lekovi se prevashodno daju intravenski (kao infuzije), sto znaci da 'zahtevaju' hospitalizaciju!


danijela « 11 Jun 2013, 17:40 » Ja kad pijem kortikosteroide oteknem jako i dobijem na kilazi sto mi nikako ne odgovara. A verujem da imam upalu jer mi je crp pre mesec dana bio 25.


Skipper « 18 Jun, 2013, 4:02 » Realno, s obzirom da je CRP povišen, moguće da se radi o upali, ali zaista ne znam šta bi sem kortikosteroida i antibiotika moglo da je smiri. Možda bi pomogli i samo već pomenuti antibiotici, u kombinaciji sa osnovnom terapijom, ali ovu sugestiju 'tretiraj' samo kao informaciju, jer je najbolje da ti tvoj lekar tačno odredi šta da piješ od lekova :!: Proveri sada koliko su: CRP, sedimentacija i krvna slika sa leukocitarnom formulom. S obzirom da je prošlo već mesec dana, od prethodne analize, tačno ćeš 'videti' da li se CRP smanjio ili povećao. Sve najbolje i da ti bolest što pre bude ponovo mirna. Pozdrav!

LanA89
Posts: 16
Joined: 20 May 2011, 13:36

Re: Kortikostereoidi

Post by LanA89 » 04 Aug 2016, 20:01

Ima li neko iskustva sa Pronizonom u trudnoci? Kolitis mi se pogorsao a u 6 sam mesecu trudnoce. Ako neko ima bilo kakvog iskustva neka mi se javi preko poruke ili ovde. Hvala
P.S. Brinem se jer mi je krenuo braonkasti iscedak 1 dan nakon odpocinjanja terapije...

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Kortikostereoidi

Post by marica » 04 Aug 2016, 21:17

Idi kod ginekologa. Ukucaj u google trudnoća i kortikosteroidi, nema tu nešto posebno, kao i svaki drugi lek trebalo bi ga što manje i što ređe, ali ako je nužan može da se pije. Međutim, ja sam jedva iznela drugu trudnoću, sve trudničke bolesti sam odbolovala i za svaku "sitnicu" sam išla da pitam ginekologa. Idi i ti.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Kortikostereoidi

Post by Igor77 » 06 Aug 2016, 08:22

LanA89 wrote:Ima li neko iskustva sa Pronizonom u trudnoci? Kolitis mi se pogorsao a u 6 sam mesecu trudnoce. Ako neko ima bilo kakvog iskustva neka mi se javi preko poruke ili ovde. Hvala
P.S. Brinem se jer mi je krenuo braonkasti iscedak 1 dan nakon odpocinjanja terapije...
Koliko ja znam mali je uticaj na plod. Doduše, može da se javi prevremen porođaj i smanjena težina deteta. Srećno!
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

LanA89
Posts: 16
Joined: 20 May 2011, 13:36

Re: Kortikostereoidi

Post by LanA89 » 10 Aug 2016, 18:46

marica wrote:Idi kod ginekologa. Ukucaj u google trudnoća i kortikosteroidi, nema tu nešto posebno, kao i svaki drugi lek trebalo bi ga što manje i što ređe, ali ako je nužan može da se pije. Međutim, ja sam jedva iznela drugu trudnoću, sve trudničke bolesti sam odbolovala i za svaku "sitnicu" sam išla da pitam ginekologa. Idi i ti.
Hvala na odgovoru Marice. To je prvo sto radim. Googlam, i na srpskom i na engleskom ali nisam nasla bog zna sta konkretno. Ja sam u Visegradskoj jednom mesecno na pracenju, evo i sada sam tu. Doktori ne deluju zabrinuto sto sam na Pronizonu. Jedino sto su mi leukociti skocili i neki ADP (mozda se ne zove tako bas). Znam da je nesto vezamo za vreme krvarenja... Pa sad razmisljaju da me posalju i kod hematologa :/ cekam vizitu sutra da vidim. Leukociti znam da skacu od Pronizona ali za ovo drugo nisam bas sigurna...

Post Reply