Imuran

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 12 May 2012, 13:12

Hvala Bogu da jos neko tako misli. Meni je dr rekla da imuran kod muskaraca moze da smanji plodnost, a kod zena ne. Zato sam i planirala da porazim dr Tarabara, nikako da pozovem vma. Da li biste mi preporucili jos nekog gastro u Bg-u osim njega? Sva sreca, prvo dete sam dobila pre bolesti, tako da imam bar jedno, a za drugo moram dobro da razmislim.

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Imuran

Post by Nemanja » 12 May 2012, 13:39

janim08 pretpostavljam da si htela da kazes "potrazim" a ne "porazim" :mrgreen:
Stvarno su razlicite informacije koje se mogu cuti o imuranu generalno. Cuo sam i ja da su neke osobe uzimale u toku trudnoce ali sa druge strane mislim i da se sam proizvodjac ogradjuje. Na mnogo mesta pise da treba da se napravi pauza i za muskarce i za zene od 6 meseci pre ... ovo ce verovatno jos dugo ostati stvar koja nije skroz definisana i koju svako individualno treba da prihvati kako misli da treba...

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 12 May 2012, 16:16

U pravu si stamparska greska, tesko da cu njega u bilo cemu poraziti, ha, ha.

123ana
Posts: 14
Joined: 24 Apr 2012, 12:32

Re: Imuran

Post by 123ana » 12 May 2012, 20:32

Da se priključim,

Ja sam na imuranu već 10 godina. Sada planiram trudnoću i dr Jojić mi je rekla da slobodno nastavim terapiju. Ginekolog mi je, međutim, rekao da prekinem sa imuranom čim zatrudnim. Sad ne znam šta da radim. Ja jako verujem prof Jojić. Sve ove godine nisam imala nikakve nuspojave, niti sam primetila da mi je imunitet oslabljen. Iskreno, bojim se da prestanem da ga pijem jer mi je do sada jedino on pomogao (jako duga remisija, samo na imuranu).

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 12 May 2012, 23:06

Ne znam da li je tebi pomenula, ali meni je rekla da ne idem u dom zdravlja nego da nadjem ginekologa Plecasa ili Jurisica.

123ana
Posts: 14
Joined: 24 Apr 2012, 12:32

Re: Imuran

Post by 123ana » 13 May 2012, 14:32

Nije, ali ja nisam iz Beograda, pa valjda zato. Treba da odem kod nje i kažem joj šta mi je ginek. rekao, pa ću videti šta kaže. Osim toga, meni već sad, kod planiranja treba poseban ginekolog, ali da ne odlazim puno sa teme...

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Imuran

Post by evika » 20 Aug 2012, 14:31

Molim mišljenje nekoga ko je prekinuo Imuran zbog nuspojava!
Godinu i po dana sam na Imuranu. Pre par dana sam osetila bolove u zglobovima i mišićima. Oderala kožu na nozi. Ne previše, mala je površina samo nikako da prođe. Svaki put kad popijem tabletu bude mi loše. Imam neku blesavu temperaturu, groznicu ili se preznojavam. Puno idem da mokrim i imam vrtoglavicu a nisam ni malokrvna, niti imam nizak pritisak.
Molim savet!
Pozdrav Eva!

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 20 Aug 2012, 15:27

Eva,

Prekinuo sam sa "Imuran" terapijom, jer mi je pomenuti imunosupresiv 'napravio' upalu pankreasa i morao sam da se lečim od pankreatitisa! Napominjem da, pre ove terapije, nikada u životu nisam imao problema sa pankreasom! Ne želim ni da se podsećam bolova, koje sam tada imao!!

Sve vreme, od početka uzimanja ovog imunosupresiva, osećao sam kao da imam groznicu, mada mi je temperatura bila normalna, pojačano sam se znojio i imao sam bolove u zglobovim i povremeno grčeve u mišićima nogu. Drugih sporednih efekata nije bilo, ali valjda je i ovo što sam preživeo dovoljno, da svako može da zaključi šta mislim o pomenutom leku! :roll:

Ako povremeno imaš povišenu temperaturu, moj savet ti je da se HITNO obratiš svom gastroenterologu, jer to može da bude jedan od razloga za promenu terapije!

Srećno i sve najbolje,

Skipper

PS: Po 'default-u', ili ti, nečijem 'pametovanju', pacijentima koji pokažu netolerantnost na "Imuran", daje se još gori imunosupresiv - citostatik "Methotrexate" (skraćeno "MTX"), koji je pravi OTROV! Od njega sam 'zaradio' upalu pluća i morali su da mi prekinu terapiju. Naravno, onda sam par nedelja primao, intramuskularno, injekcije "Penicilina". Prava divota!! Trenutno sam na 'odmoru' od lekova, ali ne osećam se baš najbolje, jer ne dobijam ništa za održavanje remisije, sem što nešto sam pokušavam sa SCD dijetom, za koju je potrebno poprilično vremena, da bi se pokazao neki pozitivan efekat, kada se radi o nama, 'veteranima' po broju godina zlopaćenja sa IBD-om (konkretno, imam Crohn-ovu bolest već duže od 20 godina i do sada sam preživeo tri velike i teške operacije!) Eto, drugovi hirurzi me 'zakrpe', pa se 'točak života' okreće i dalje, ali već sam jako umoran od svega.... Ono što znam je da moram i dalje da se borim, jer imam jednog petogodišnjeg 'zvrka', kome želim, na sve načine, da pomognem da mirno odraste i postane samostalan čovek! Voleo bih da to doživim, a posle kako bude!
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Imuran

Post by evika » 20 Aug 2012, 19:36

Hvala na brzom odgovoru!
Videću sutra šta će biti!

velicina11
Posts: 14
Joined: 10 May 2012, 16:40

Re: Imuran

Post by velicina11 » 21 Aug 2012, 08:11

Pila sam imuran 6 meseci pa su počeli da mi padaju leukociti, drugim nuspojava nisam imala, radila sam test na podnošenje imurana i ispostavilo se da mi ne odgovara, pa mi je dr prepisao metotreksat koji mi je isto obarao LE...trenutno sam bez terapije dok mi se LE ne oporave pa prelazim na salofalk...barem je manji otrov od predhodna dva leka, barem se tešim da je tako :)

Post Reply