Imuran

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 30 Aug 2012, 22:05

Bojala sam se da cu to cuti. Hvala puno. Bas sam mislila da smanjim za cetvrtinu od ujutru. Pijem ga skoro dve godine, prvo po dve, pa sad 2,5 tablete dnevno. Plasim se nove terapije, sta bi to moglo biti? Ima li neko iskustvo? Dok sam pila salazopirin, javila mi se jaka alergija, i od tada mi je iskljucila sve 5 asa preparate. U kartonu mi pise da sam alergicna na njih. Koliko brzo mogu da padnu leukociti?

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Imuran

Post by evika » 31 Aug 2012, 19:44

Skipper,
Hvala na odgovorima. Sad čekam da počne raditi neuropsihijatar. Nažalost
još uvek imam učestalo mokrenje i stalno osećam žeđ.Teško je! Teško mi je i zbog porodice koja me gleda ovako bolesnu. Koja
analiza krvi pokazuje rad bubrega?

Eva

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: Imuran

Post by Runja » 31 Aug 2012, 23:15

Eva, meni ovo kod tebe pre lici na dijabetes, nego na neku smetnju sa bubrezima :(

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 01 Sep 2012, 00:51

Eva,

Nema na čemu.

Za bubrege, najvažnije analize iz seruma, odnosno krvi, su: UREA i KREATININ! Sem toga obavezno mora da se uradi i kompletna analiza urina (iz koje se vidi prisustvo bakterija i broj leukocita. Ako je taj broj drastično povećan, onda može da bude problem sa bubrezima!) Dobro je uraditi još jednu analizu urina, a to je KOPROKULTURA. Ove analize urina pokazuju postojanje bakterijske infekcije, koja, ukoliko se ne leči odgovarajučim antibioticima, može da izazove ozbiljno oštećenje bubrega i naruši njihovu normalnu funkciju! Pouzdana dijagnostička metoda za bubrege je ULTRAZVUK bubrega, nadbubrežnih žlezda i bešike. Naravno, od skupljih dijagnostičkih metoda tu je uvek skener (CT Scan) i magnetna rezonanca, mada obično, ako su dobri rezultati analiza, koje sam već naveo, to zaista nije neophodno! Ovo su sve takozvane neinvazivne analize i kontrole bubrega. Ako postoji opravdana sumnja da sa bubrezima nešto nije u redu, moguće je raditi i biopsiju bubrega, mada sam siguran da tebi to neće biti potrebno!

Inače, Sanja ('Runja') je u pravu -- učestalo mokrenje i žedj, pre ukazuju na problem sa povećanim šećerom u krvi, pa nije loše da uradiš i analizu glukoze (glikemiju) iz krvi, a ako je potrebno, onda i takozvani test opterećenja (GTT - 'Glucose Tolerance Test'), kojim se apsolutno dokazuje da li neko ima dijabetes ili ne, Nije ništa strašno -- krv se vadi nekoliko puta iz prsta. Nakon prvog vadjenja, popije se čaša vode sa razmućenim običnim šećerom, pa se zatim u toku nasredna dva sata, na svakih 30 min. uzima po kap krvi iz prsta. Ako uz te probleme imaš i čest osećaj svraba, posebno dole, u 'intimnom' predelu tela, onda je veoma verovatno da se radi o povećanom šećeru u krvi. Dijabetes je ozbiljna bolest i ako se 'zapostavi' (pacijent dugo ostavi bez tretmana odgovarajućim lekovima), može da napravi gomilu komplikacija -- izmedju ostalih i insuficijenciju bubrega.

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 01 Sep 2012, 01:57

janim08 wrote:Plasim se nove terapije, sta bi to moglo biti? Ima li neko iskustvo? Koliko brzo mogu da padnu leukociti?
Mina,

Obično se nakon "Imurana" daje "Methotrexate" (odnosno, "MTX") i to jednom nedeljno tabletice od 3 x 2.5 mg, dakle vrlo mala doza od 7.5 mg nedeljno. Narednog dana se savetuje obavezno uzimanje Folne kiseline -- "Folnak" ili "Folan" (po 1 tabletica ujutro i uveče) i to je sve! Tolerantnost ovog imunosupresiva je uglavnom dobra, sem ako neko nije 'baksuz' kao ja, pa da dobije zapaljenje pluća, ali, tu bolest sam već imao pre osam godina, tako da nije ni čudo što mi je "MTX" napravio ovaj problem. Postoji i mogućnost da se umesto ovog leka, odmah predje na biološku terapiju, što je bolje rešenje, ali to zavisi od ordinirajućeg gastroenterologa i snabdevenosti tržišta!

Problem sa svim imunosupresivima, a posebno sa "Methotrexate" (Metotreksatom), je što mora strogo da se izbegava trudnoća, zbog toksičnog delovanja tog leka na fetus. Ako neko želi decu, mora da se 'žrtvuje' i minimum 6 meseci do začeća, bude bez ove terapije, kao i narednih 9 meseci u toku trudnoće, pa i kasnije dok traje laktacija i dojenje. U tom periodu, pacijentkinjama se obično daje biološka terapija, jer ona ne utiče na začeće, trudnoću i dojenje. Muškom delu populacije je lakše, jer je dovoljno da su 'čisti' od ovog leka samo 6 meseci, do začeća! Naši gastroenterolozi imaju neku teoriju o tome da je "Imuran" prihvatljiv za začeće i trudnoću, ali u Americi se strogo ZABRANJUJE svaka vrsta imunosupresiva, u slučaju da neko želi da na svet donese zdravo dete, jer svi lekovi iz ove grupe, probijaju placentu i ulaze u krvotok fetusa, čime još nerodjenoj bebi, narušavaju prirodni imunitet! Ko je u pravu, svako neka sam odluči, ali što se mene tiče, više poverenja imam u američke gastroenterologe i ginekologe, nego u naše, kada se radi o delovanju imunosupresiva.

Brzina pada leukocita je relativna pojava i zavisi od osobe do osobe, jer smo svi različiti, ali neko optimalno vreme, potrebno da bi se primetile bitne promene, je 14 dana! Zato sam ti i napisao da bi bilo dobro da proveriš krvnu sliku za maksimalno dve nedelje. Kao i svi lekovi, tako i "Imuran" može da izazove pojavu netolerantnosti kod pacijenata. Inače su imunosupresivi poznati po tome, ali je čitav niz različitih manifestacija, koje ukazuju na ovu pojavu. Nagli pad leukocita (leukopenija ili leukocitopenija) i upala pankreasa (pankreatitis) su najčešći pokazatelji netolerancije na ovaj lek. Pokušaj da unošenjem B-12 vitamina (najbolje intramuskularno -- 1 injekcija na 3 meseca!) i Folne kiseline, malo ublažiš mogući pad leukocita. Iskreno se nadam da je, kod tebe, pad leukocita samo posledica adaptacije organizma na povećanu količnu "Imurana", ali nemoj da se plašiš, ukoliko se radi o pojavi netolerancije na lek. Za par nedelja ćeš znati načemu si, a promena terapije dovodi do normalizovanja broja leukocita, tako da je ovaj proces reverzibilan, odnosno, neće ti se desiti ništa opasno, jedino što ćeš dobiti novi lek za promenu.

Javi za rezultate krvne slike, kada uradiš tu analizu i zaista se nadam da će ti broj leukocita biti dobar! :)

Pozdrav i sa srećom,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 01 Sep 2012, 10:51

Hvala puno. Cula sam se sa dr, rekla je da je to odlicno, tako smo i ocekivali, znaci da lek deluje. Bas me je usrecila. Naravno, javicu za petnaestak dana. Ja sam popila 1 i cetvrtinu umesto 1,5 ujutru, pa sta mi Bog da. Pozdrav

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 01 Sep 2012, 15:18

janim08 wrote:Ja sam popila 1 i cetvrtinu umesto 1,5 ujutru, pa sta mi Bog da.
Mina,

Baš mi je drago da si od tvog lekara dobila potvrdu da je sve OK -- tj. da se radi o očekivanom efektu leka! :D

Dakle, kao što sam prvo pretpostavio, tvoj organizam se samo adaptira (dobro reaguje) na veću dozu "Imurana", što je super, jer onda nema netolerancije i promene terapije! Za svaki slučaj, potrebno je pratiti 'nivo' leukocita u krvi, da se slučajno ne bi desio neki nepredvidjeni pad ispod donje referentne granice.

By the way, 'no problem' što si jednom, ili par puta, uzela 1¼ tbl., umesto 1½ tbl. ujutro, ali dalje nastavi da piješ kao što ti je prepisano -- 2½ tbl. (125 mg) dnevno! Ako sam dobro razumeo, tvoja terapija je sada 1½ tbl. (75 mg) ujutro + 1 tbl. (50 mg) uveče.

Nemoj da se prevariš da tablete uzimaš na 'prazan stomak', ali ti to već sigurno znaš (ovo više naglašavam radi drugih članova, koji su možda tek počeli da piju "Imuran"!)

Keep in touch,

Skipper 8-)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 01 Sep 2012, 21:16

Bas si pravi drug Skipper. Jeste, pijem 2,5 dnevno. Polovinom meseca cu ponovo da proverim stanje. Imala sam srece pa mi se na tel javila jedna dobra med sestra, i sve je ispitala dr umesto mene, nisam ni morala da idem. Malo sam izdramila preko tel , ali sta cu moram da se snadjem. Pozdrav

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Imuran

Post by evika » 04 Sep 2012, 10:51

Pozdrav saborci!

Srećom nije šećer u pitanju. Imam urinarnu infekciju i pala u depresiju. Još nisam stigla do neuropsihijatra, tek sledeće nedelje, mada Xalol deluje. :) Nije lako ali ne dam se!

Eva

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 05 Sep 2012, 15:17

Eva,

Dobro je da nemaš dijabetes (na žalost, ja sam ga dobio na 'poklon', u toku druge operacije creva, pre 11 godina i to dok sam bio pod totalnom anestezijom, ali snalazim se nekako!)

Bar sada znaš da su ti bubrezi u redu, a urinarna infekcija će se sanirati. Zbog anatomskog rasporeda organa, takve infekcije su mnogo češće kod ženskog pola, ali važno je na vreme ih suzbiti antibioticima (klasičnim ili prirodnim -- zavisno od toga, kome šta više odgovara). U toku i nakon prestanka uzimanja antibiotika, poželjno je koristiti neke od probiotskih preparata, zbog očuvanja uravnotežene i zdrave crevne flore.

Što se tiče odlaska u posetu neuropsihijatru, potpuno je normalno i poželjno da, ljudi koji imaju IBD i/ili IBS, zbog stresa i pojačane nervoze, dobiju profesionalnu podršku i terapiju, jer uznemiren i psihički opterećen organizam, samo pogoršava stanje naših 'divnih' hroničnih bolesti! Nisam baš neki dobar primer za osobu koja ume da 'održi' duševni mir, kada jaki bolovi, u crevima, počnu da mi remete svakodnevne obaveze i život (generalno!), ali znam da natrag ne možemo! Zato radi sve što može da ti prija i donese bar malo odmora od problema sa kojima se redovno suočavaš! Iako živimo u stresnom okruženju, moramo da naučimo da se opustimo za sopstveno dobro. Ako sami sebi ne pomognemo, kada je psiha u pitanju, niko nam neće pomoći! Lekovi su tu da ublaže postojeće stanje i moguće posledice, ali sve ostalo je u našim glavama. Posveti sebi bar 5 minuta dnevno i uradi makar vežbe disanja, ako već nemaš vremena za neke lagane šetnje ili druge oblike relaksacije, jer ako ne valjamo sami sebi, nećemo ništa dobro doneti ni onima kojima je stalo do nas (porodici, prijateljima i sl.)

Sve najbolje,

Skipper :)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Post Reply