Imuran

Post Reply
janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: 5-ASA, Salofalk, Asacol, Pentasa

Post by janim08 » 23 Jun 2011, 11:40

Ima li neko da pije imuran? Ja pijem 1,5 dnevno vec nekoliko meseci. Koliko dugo se sme piti taj lek posto u uputstvu ima strasnih stvari- sunce nikako, izaziva rak i dr?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Imuran

Post by Igor77 » 23 Jun 2011, 13:32

Ja sam pre skoro dve godine trebao da pijem imuran pa sam promenio doktora jer sam smatrao da je rano za to i da mi je bolje i bez toga. Bio sam u pravu mada je moglo i drugačije. Posle sam pričao sa doktorom o toj temi i rekao mi je da se uvek gleda odnos dobrih i loših strana i da je stoga imuran pouzdan lek za održavanje remisije sa relativno malim lošim efektima. Dakle, većina pacijenata će reagovati dobro na njega dok će neki iskusiti simptome koje smetaju. To je dugotrajna terapija, da se očuva remisija što je duže moguće. Uglavnom treba ljudi da cene dobre trenutke u bolesti nego šta će biti u budućnosti.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

dak73
Posts: 20
Joined: 21 May 2011, 20:06
Location: Vrsac

Re: Imuran

Post by dak73 » 24 Jun 2011, 11:32

I ja pijem imuran dosta dugo.Mozda nekih dve i po godine.Najbitnije je u pocetku redovno kontrolisati krvnu sliku.Ja sam prvih sest meseci kontrolisao jedanput nedeljno a kasnije jedanput mesecno.Za sada nemam nekih problema osim sto mi je bio problem da ga nabavim prosle godine a sada ga ima tako da nije problem.

ringispil_etc
Posts: 12
Joined: 14 Jun 2011, 01:50
Location: Beograd

Re: Imuran

Post by ringispil_etc » 25 Jun 2011, 00:57

Ja sam 2x prosle godine pokusavala da pijem Imuran, i svaki put posle trece ili cetvrte tablete sam dobijala temperaturu preko 39.5. Oba puta sam zavrsavala u bolnici jer temperatura po par dana nije htela da spadne i imala sam povecan broj stolica, preko 8 (a normala mi je 5), pa je muz zvao mog gastrologa da ga pita sta da radi samnom, tako da sam lezala u bolnici po 2-3 nedelje. Tako da ja Imuran vise ne pijem sve i da moram :)

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 15 Jul 2011, 00:20

Imuran (AZA - Azatioprin) sam uzimao 5 meseci (2 tbl. uveče -- ukupno 100 mg dnevno), radi održavanja remisije Kronove bolesti. U početku je sve bilo u redu, ali kada je lek dostigao svoje puno dejstvo (jer mu je mana spor početak dejstva -- deluje tek posle 2-3 meseca), dobio sam AKUTNI PANKREATITIS, tako da je, u mom slučaju, ovaj imunomodulator završio svoju neslavnu epizodnu 'ulogu' zauvek!
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

licolu
Posts: 18
Joined: 10 Aug 2011, 07:48

Re: Imuran

Post by licolu » 30 Sep 2011, 14:32

da li je neko od vas imao iskustva sa zacecem dece dok je bio na terapiji imuranom. meni je jedan covek koji nije lekar, ali ima dosta iskustva iz oblasti medicine, i dosta ga ljudi zove za savete, rekao da je to dosta rizicno, jer dete moze da ima poremecaje... unapred svima da kazem, da ja nesto nisam u to uveren, pogotovo sto se tokom trudnoce rade razni testovi, da li je sa detetom sve ok, pa ako nesto nije moze da se predupredi... pozdrav

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 02 Oct 2011, 22:39

Meni je doktorka rekla da moze, nisam probala.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 03 Oct 2011, 22:53

Što se tiče začeća, ono što je potpuno sigurno je da je od imunosupresiva (imunosupresanta/imunomodulatora) strogo ZABRANJENA upotreba Methotrexat-a (MTX). Naime, neophodna je pauza od 6 meseci (bez ovog leka), pre trudnoće i uzdržavanje od uzimanja u toku trudnoće i laktacije, odnosno dojenja (takodje, savetuje se da ni muška populacija ne uzima ovaj lek, bar 6 meseci pre planiranog začeća, jer je prisutan čak i u spermi.)

Kada se radi o Imuranu (Azathioprine-AZA), ZABRANJENA je upotreba leka u toku trudnoće i dojenja, jer je laboratorijskim testovima dokazano prisustvo ovog leka u majčinom mleku. Posledice koje ovakvi lekovi mogu prouzrokovati na samom fetusu su fatalne (od pobačaja, teških deformiteta, do mrtvorodjenih beba.)

Isto, ukoliko je bolest aktivna, ne treba ni pomišljati na trudnoću, sve dok se ne udje u remisiju bolesti.

Za više korisnih informacija vidite na: http://www.drugs.com/pregnancy/azathioprine.html

Najsigurnije je tražiti od gastroenterologa neki lek za održavanje remisije bolesti, koji ne pripada imunosupresivima (npr. biološki lekovi, aminosalicilati i kortikosteroidi ne daju negativne efekte.) Potrebno je obratiti pažnju i na antibiotike, jer su u trudnoći takodje nepoželjni Orvažil (Metronidazol) i Ciprocinal, kao i još neki drugi antibiotici.

Dakle -- oprez i obavezno potražiti mišljenje nekoliko gastroenterologa, koji se bave inflamatornim bolestima creva.


Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Imuran

Post by janim08 » 04 Oct 2011, 22:40

Wau, pa otkud znas sve ovo? Jesu li to proverene stvari, mislim od lekara? Svakako, hvala na informacijama

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Imuran

Post by Skipper » 05 Oct 2011, 02:35

Nema na čemu, Mina!

Sve ovo je provereno iz više izvora informacija:

Svojevremeno sam se konsultovao sa jednom profesorkom-gastroenterologom, ovde na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Ročesteru (SAD), koja saradjuje sa klinikom "Mayo". Takodje, jedna naša doktorka (prim. dr Marijana Protić), koja sada živi i radi u Švajcarskoj, se bavi sličnom problematikom. Obe su mi potvrdile ono što sam naveo u prethodnom postu. Generalno "Methotrexate" je mnogo opasniji od "Imurana", ali ni ovaj lek nije ni najmanje bezazlen u trudnoći!

Sem toga, 20 godina gorkog iskustva, gomila pročitane inostrane literature i studija u vezi sa zapaljenskim bolestima creva i što je najvažnije nepobitna činjenica da je američka federalna administracija/uprava za hranu i lekove (FDA), svrstala "Imuran" u grupu "D", što znači da je obeležen kao opasan i teratogen (može da izazove promene na fetusu) u trudnoći, dovoljno govore u prilog tome kakav rizik nosi ovaj imunosupresiv.

Da ne zaboravim da napomenem da je u trudnoći jako opasan i sedativ "Thalidomide" (ne znam pod kojim nazivom se može naći u Srbiji?), koji se koristi protiv jutarnje mučnine. Takodje, taj lek izaziva defekte.

Meni lično je najvažnije da prekinemo ovo 'začarano kolo'. Ako već mi nismo imali sreće sa zdravljem, neka nam se bar deca radjaju zdrava i ne muče se sa inflamatornim i drugim bolestima -- ako je ikako moguće!

Još jedna informacija, za one koji veruju u medicinsku statistiku -- mogućnost da deca naslede Kronovu bolest ili ulcerozni kolitis je samo 3%, ukoliko samo jedan od partnera ima ovu bolest. Na žalost, ako oba partnera imaju neku od ove dve bolesti, verovatnoća nasledjivanja se povećava na čak 70%! Verovali ili ne.

Za zdravo potomstvo!!! :)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Post Reply