Pozdrav

Predstavite se ostalim članovima
bugi97
Posts: 4
Joined: 26 Mar 2013, 00:55

Re: Pozdrav

Post by bugi97 » 28 Apr 2013, 16:20

pa sta je tu je.moramo da se borimo.nove vesti o mom stanju su da ce mi biti odradjena kolektomija u maju

Lilu
Posts: 15
Joined: 28 Apr 2013, 00:43

Re: Pozdrav

Post by Lilu » 30 Apr 2013, 10:42

Ako ti je za neku utehu, Wilsonova bolest je dosta ozbiljnija od ulceroznog kolitisa, ako je već moralo da bude nešto od ta dva...
Verovatno ima starijih članova foruma koji su morali da prođu i kolektomiju pa te mogu uputiti u to kako i šta posle operacije...
Ja mogu samo da ti kažem da ne gubiš nadu i da se trudiš da budeš optimističan, koliko god je to moguće! Sigurno ti je sad jako tekško, ali treba da budeš svestan da postoje i mnogo gore bolesti i stvari na ovom svetu...

Maki84
Posts: 1
Joined: 03 Sep 2012, 17:41

Re: Pozdrav

Post by Maki84 » 30 Apr 2013, 13:14

Pozdrav svima :)
Imam 29 godina, a od novembra 2003. godine bolujem od IBD ( PROCTITIS ULCEROSA) i 9 godina sam se lečina u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu. Pila salazopirn tablete i koristila salofakt supozitorije 9 godina i mogu da kažem da mi je bilo dobro, nisam nikada za tih 9 godina bila u bolnici, nisam imala krvarenja samo pogoršanja u vidu sluzi sa sukrvicom, a stolice su bile ređe, zapravo sam imala 9 godina problem sa opstipacijom. Lečila me je ista doktorka 9 godina i prošle godine je otišla u maju mesecu u penziju baš kada je meni krenulo pogoršanje u vidu krvarenja i krčanja u stomaku, sa dve do tri stolice dnevno, tada sam počela da odlazim kod nje privatno svakih 10 dana i govorila joj da nešto drugo nije u redu, da nisu hemoroidi, a ona bi mi svaki put uradila anoskopiju i rekla da mi donji deo nije pod upalom, smanjila mi lekove SALAZOPIRIN na 2x2 i rekla da su to najverovatnije hemoroidi i tako da mi je dala tbl Phlebodia koje sam pila dva meseca i rekla da zakažem kolonoskopuju da ipak proverimo da li sve u redu, ti privatni pregledi i pogoršanje se deslo u maju 2012. godine.

Kolonoskopuju sam uspela da zakažem tek 10. jula, međutim meni krvarenja nisu prestala i sama sam pojačala lekove i primetila da mi se stanje malo popravilo, ali krajem juna kada mi krvarenja nisu prestala, otišla sam u Urgentni centar gde sam nekako uspela preko drugarice da me prime u bolnicu na ležanje ikao su meni pored svega rezultati krvi i maju i junu bili dobri CRP, KKS, sve sve je bilo dobro, pa iz tog razloga nisu hteli da me prime u bolnicu ali sam ipak primljena 24. juna 2012. godine, gde su me zadržali dva ili tri dana, dali infuziju ostavili salazopirin 2x2, snimili samo početak debelog creva bez čišćenja i rekli da tu nema ništa da tu nema upale i poslali me kući jer imaju gužvu i rekli da čekam 10. jul i da tu uradim kolonoskopiju. Čekala sam 10. jul stolice su bile česče prve dve su bile kao neki krvavi ugrušci, a ne stolice, i to tamnije boje kao štu su uvek i bili kao što sam im stalno govorila da nije sveža svetla krv u pitanju. Na toj kolonoskopiji koja je rađena sa analgosedacijom nisu mogli da završe sve jer me je strašno bolelo kao svaki put što me boli jer navodno imam izuvijano crevo i spazmatično tako da nisam mogla da podnesem bolove a oni nisu hteli dalje da rade i snimili su mi oko 60-70cm i rekli da nema ništa bez promena i rekli mi da idem privatno da platim totalnu anesteziju jer oni to ne rade i zatvorili mi vrata ispred nosa i primili i posvetli se babi od koja ove godine slavi 102. rođendan. Brzo sam zakazala novu kolonoskopiju sa totalnom anestezijom, zakazala sam u privatnoj Bolnici Parks u Novom Sadu gde su mi za dve nedelje negde 23. jula zakazali i odradili kolonoskopiju. Kolonoskopiju je radio Dr Mrđa Zoran, a nalaz ove kolonoskopije je

Rektum: sluznica glatka sjajna sa pdručjima hiperemije, SIGMOIDNI KOLON izuvijan, normalno haustriran, sluznica glatka sjajna sa plažama hiperemije, DESCENDENTNI KOLON: u segmentu dužine od 15 cm ( od 30-45 cm) izrazita hiperemija, edem vulnerabilnost, spontano, oskudno slivajuće krvavljenje, krpice fibrina i sitne erozije, TRANSVERZALNI KOLON nalaz normalan, ASCENDENTNI KOLON umerena hiperemija ileocekalne valvule CEKUM normalan nalaz, TERMINALNI ILEUM umereno hiperemija sluznice bez erozija i ulceracija. A a nalazi krvi i dalje u redu CRP, KKS, FIBRINOGEN I DR
Nova terapija Salofalk tbl. 500mg 3x2 i Salofalk mikroklizme 1x1 uveče. Patološki nalaz Zaključak : Nalaz odgovara IBD-U sa segmentalnim zahvatanjem descendentnog kolona i odsutnosti aktivne inflamacije u preostalim biopsijama( M. CROHN?).

23. jula 2012. počinjem sa datom terapijom i posle toga mi se stanje počelo popravljati, a posle dve - tri nedelje krv u stolici nestala, prestala sam da koristim mikroklizme, ali krajem avgusta FE mi je palo na 2 i tada sam počela da pijem ampule gvožđa ali je sve drugo bilo ok. I tako je 7 meseci meni bilo dobro u februaru 2013. godine, sam bila kod doktora na kontroli, gvožđe je otišlo preko gornje granice sve fantastično, i dr mi smanji tbl. Salofalka na 2x2 , a u martu ove godine nakon dve nedelje od kontrole dobijem grip teperatutu, upalu sinusa i dobijem da pijem Eritromicin, sve je to prošlo ali je meni počelo pogoršanje u vidu sluzi u stolici, sukrvice. Čekala sam dve nedelje iskoristila dve mirkoklizme, pojačala lekove i ništa zatim sam otišla kod Dr i rekao mi je da donesem rezultate krvi, koji su bili u redu i rekao koristim mikrolizme 10 dana svako veče i posle toga mesec dana svako drugo veče, ali da ako mi ne bude dobro dođem da mi uvede kortikosteroide iako mi je CRP i sve ostalo dobro.Stanje mi se sredilo na nekoliko dana ali mi je krvarenje opet počelo i više ne znam šta da radim.

Vratiću se na 2005. god kada sam moju staru dr pitala da li su mi antibiotici možda pomogli da dobijem ovu bolest jer sam ih pila sa malim pauzama skoro tri godine (1999, 2000, 2001. ) pre nego što sam dobila ovu bolest, imala sam neke upale pluća, grla i dr. a sve to mi je prepisao lekar opšte prakse, moja doktorka gastro mi je rekla " ne ne verujem, da su ti antibiotici pomogli, da si zbog njih ovo dobila, ne znam, ne znam šta da ti kažem" a pri tom mi tada niko nije dao da pijem uz antibiotik neki probiotik ili neke slične dobre bakterije.

Tako da ja ne znam šta zapravo imam da li je to Cron, Colitis ili jedno i drugo, ni doktor ne zna, a ja posle 10 godina totalno sam zbunjena i više mi ništa nije jasno, nije mi jasno kako niko od lekara ne zna ništa da mi odgovori. Plašim se kortikosteroida jer sam čula da su štetni i zanima me da li neko može da mi da neki koristan savet.

I izvinjavam se što sam ovoliko opširno napisala sve, ali ja nikada nisam pisala ni na jednom forumu, nikada nigde nisam pisala o mojoj bolesti pa je ovo prvi put da sam otvorila dušu, :) Pozdrav
Marija

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pozdrav

Post by Igor77 » 30 Apr 2013, 13:38

Ne brini se, i mene vodi dr Mrdja, samo polako, doci ce sve na svoje mesto. Koliko mi je on rekao CRP ne mora da skače ukoliko je zahvaćen manji deo creva, kao kod tebe. Manje-više, imaš sličnu situaciju kao ja, s tim što je kod mene problematičan ascendens. Kod UC-a, upala zahvata celo debelo crevo dok kod Crohn-a to može biti sporadično, samo delove creva i zato ti stoji tu upitnik.
Nemoj ništa na svoju ruku, možeš Mrđu pozvati telefonom preko bolnice i on će te nazvati kad otvori na računaru tvoj dosije i može ti usmeno reći šta dalje. Ja sam prošle godine bio na kortiko ali suviše kratko pa mi se ove sve vratilo sa kamatom. Sad opet kortiko, i to do kraja, dok ne uđem u debelu remisiju. Korikosteriodi jesu štetni ali uz normalne doze i relativno kratko davanje od 2-3 meseca oni dosta pomažu uz nikakve ili minimalne neželjene efekte. Posle toga je pitanje kako održati takvo stanje. Krv i sluz ne mogu da nastanu ako nema upale, bar ja to tako gledam. Svako produžavanje takvog stanja te vodi dublje u probleme koje je kasnije i teže sanirati.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Stefan
Posts: 8
Joined: 22 May 2013, 09:30

Re: ulcerozni kolitis

Post by Stefan » 22 May 2013, 09:46

pozdrav..
imam 17god, prosle godine 2 maja mi je pronadjeno da bolujem od UK, imao sam 72kg, svaki dan u teretanu, i od tog maja meseca, sve pada u vodu, i ceo svet mi se rusi, smrsao sam 22kg, izgubio mnogo u skoli, bio u bolnicu 2 meseca, itd...
doktor mi je prepisao neke lekove, salofalk, i jos nesto, to sam uzimao pvih 2-3 meseca, i nista nije bilo bolje, stolice 5-6, nekad i 10, kako kad.. pazio sam na ishranu, al i to sam ubrzo batalio.
(onda mi je otac reko da uzmem sulfasalazin, imuran, i orvazil jer je i on bolovao pre 5 god od toga lecio se u kl.centru u nis, pa je posle otiso na vma u bg i tamo je dobio ti lekovi...ali otac ne obraca puno paznje sad na mene, jer je trenutno u rusiju,tamo radi...) i evo vec tako pola godine i vise.. ne pijem ih redovno, nego kad mi se pogorsa stanje ja ih uzimam jedno 7-8 dana, i kad mi se stanje smiri, ja i dalje nastavim da ih pijem, ali mi je mnogo muka, povracam, malaksalost, i onda se iznerviram, i sve batalim, i tako sve u krug !
nemam nikog da me posavetuje, svi mi govore ''uzimaj lekove, uzimaj, uzimaj'' a kad im kazem kako mi je, oni ''pa kad ne uzimas lekove'' i tako se opet iznerviram, i ne zelim ni kod lekara da odem... stanje mi je jako lose, relativno sam mlad, i mnogo mi je neprijatno i tesko, sto sam vezan za kucu, i nigde ne mrdam :( (simptomi koje imam, nisam pisao, uglavnom su to kod svih isti.. krvave stolice, prolivaste stolice, vodene, muka, povracanje, gubitak tezine itd...)
voleo bih da nadjem lek, i da opet nastavim starim zivotom, vratim se u teretanu, i zivim NORMALNO !
bolest je stvarno teska, i razumeju je samo oni koji boluju od toga.. izgubio sam samopouzdanje :((((((((

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 22 May 2013, 11:00

Stefane, dobro došao. Kao i svi koji obole od hronične bolesti prvo ide šok, onda pomisao da će se to nekim lekovima sanirati pa onda revolt itd. Sve je to normalno i ne brini. Prvo, nađi doktora koji je specijalizovan za bolesti kao UK ili Crohn. Ako treba, traži uput na VMA pa tamo lezi par nedelja dok ne vide koji deo creva je zahvaćen, kako reaguješ na terapiju itd. Bolest je složena ali nije nepobediva, bitno je slušati organizam i ponašati se tako da normalno živiš.
Molim te, nemoj da mešaš lekove i da misliš da će ti biti bolje od kutije lekova. Da bi se upalnop stanje saniralo potrebni su meseci. Kad se sve normalizuje i vratiš kilažu, ojačaš, onda se lekovi polako smanjuju do doze koja je dovoljna za održavanje mirne faze bolesti (remisije). To se sve radi u saradnji sa lekarom a nikako samostalno. Ukoliko shvatiš stvari površno i previše se izmotavaš u tom slučaju stvari mogu da postanu mnogo gore, da završiš možda na operaciji i celog života se kaješ. Dakle polako, sistematično i uz dobrog doktora rezultati će doći. Znam da ti je smaranje da čitaš ranije postove ali bar pogledaj deo "Upoznavanje" pa ćeš videti da nisi jedini (inače sam prebacio tvoj post upravo na to mesto :))
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

danijela
Posts: 2
Joined: 19 Apr 2013, 11:31

Re: Pozdrav

Post by danijela » 24 May 2013, 23:02

Zdravo svima! ja sam Danijela iz Novog Sada :) napisacu vam nesto o svojoj bolesti,pa bih volela da cujem i vasa iskustva.Imam cronovu bolest od svoje 14 god a sada imam 31.Lecila sam se svuda,i nista.Glavni simptom moje bolesti je krv u stolici. Sve je nekako prolazilo lekovima 5 Asa i salofalkom dok do pre 2 god nisam zavrsila u bolnici tako sto sam samoinicijativno prekinula terapiju. lezala sam u bolnici mesec i vise dana.Sve je posle toga bilo ok.U septembru mesecu sam ostala u drugom stanju,u toku trudnoce je sve mirovalo.U maju sam rodila prelepu devojcicu zdravu i pravu.Nakon porodjaja poseta lekaru nije bila najsjajnija,bolest je tinjala a ja nisam imala nikakve nezeljene efekte.Upala creva je napredovala,dobila sam kortikosteroide i imuran.Dobro podnosim imuran,pijem 3 tablete dnevno ali meni je i dalje crp 25,a sedimentacija 23.Ja se dobro osecam,nemam bolova,niti cestih i tecnih stolica a doktorka kaze ako za mesec dana rezultati ne budu na 0 razmisljace o uvodjenju bioloske terapije. Da li sam ja zaista za tu terapiju,kada nemam neke teske tegobe i kakva je to terapija uopste? Ima li ko slicno iskustvo?

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: Pozdrav

Post by Runja » 24 May 2013, 23:33

Danijela, procesljaj malo bolje forum, ali mislim da ti se informacije koje te interesuju nalaze ovde
viewtopic.php?f=21&t=20
Pozdrav.

Mima
Posts: 3
Joined: 05 Jun 2013, 01:00

Re: Pozdrav

Post by Mima » 05 Jun 2013, 01:26

Pozdrav svima!

Dugo "voajerišem" po forumu i sve vreme me grize savest što se ne uključim u ove razgovore i svojim iskustvom pomognem u rešavanju dilema. Imam 37 godina, od čega već 26 nosim Kronovu bolest. Kao i dobar deo "kolegijuma", prošla sam sve moguće faze, dijagnostičke metode, terapije, papirološku golgotu... Dakle, više od polovine života sam u ovom filmu. No, i pored toga, ne mogu da kažem da mi je život težak. Naprotiv... :)

Da ne dužim više, tu sam da pomognem kad god mogu!

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pozdrav

Post by Igor77 » 05 Jun 2013, 09:07

Mima wrote:Pozdrav svima!

Dugo "voajerišem" po forumu i sve vreme me grize savest što se ne uključim u ove razgovore i svojim iskustvom pomognem u rešavanju dilema. Imam 37 godina, od čega već 26 nosim Kronovu bolest. Kao i dobar deo "kolegijuma", prošla sam sve moguće faze, dijagnostičke metode, terapije, papirološku golgotu... Dakle, više od polovine života sam u ovom filmu. No, i pored toga, ne mogu da kažem da mi je život težak. Naprotiv... :)

Da ne dužim više, tu sam da pomognem kad god mogu!
Dobro došla! Samo napred, piši svoja iskustva, sigurno će nam koristiti.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply